Nawigacja

Aktualności

Promocja książki „Adam Dedio (1918–1947). Dobry syn” – Gdańsk, 19 października 2017

W siedzibie IPN w Gdańsku odbyło się kolejne spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście. Naszym gościem był mjr. SW Waldemar Kowalski, autor książki „Adam Dedio (1918–1947). Dobry syn”.

Adam Dedio (1918–1947) – „Kopiec” (AK) „Marynarz” (AK), „Adrian” (SFV), „Draga” (SFV); nazwisko konspiracyjne Kazimierz Wrona (AK); por. Marynarki Wojennej, kpt. organizacji niepodległościowej Semper Fidelis Victoria. 

W połowie grudnia 1945 r. wstąpił w struktury XII Okręgu Morskiego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego działającego na terenie Wybrzeża pod kryptonimem „Semper Fidelis Victoria”. W marcu 1946 r. w związku z jego planami założenia rodziny i zmianą charakteru pełnienia służby w Marynarce Wojennej napisał prośbę o zwolnienie go ze służby w konspiracji. Prośba pozostała bez odpowiedzi. W SFV pełnił funkcję oficera wywiadu. Został zatrzymany 17 maja 1946 r. Wynikiem udanej prowokacji Informacji Marynarki Wojennej i UB było zatrzymanie 42 do 46 osób z ustalonej liczby 60 członków organizacji. Został poddany brutalnym metodom śledztwa. 14 lutego 1947 r. zapadł wyrok, został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano na terenie gdańskiego więzienia w dniu 14 kwietnia 1947 r. Zwłoki pochowano w zaniedbanej części Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku.

Mjr. SW Waldemar Kowalski, autor książki, był zastępcą dyrektora Aresztu Śledczego w Gdańsku, obecnie jest pracownikiem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na spotkaniu pokazaliśmy także film pt. „Epitafium 169”.

Książka o Adamie Dedio dostępna jest w sprzedaży w księgarniach IPN.

do góry