Nawigacja

Aktualności

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

„Zagończyk” bohaterem znaczka wydanego na 459-lecie Poczty Polskiej – Gdańsk, 18 października 2017

18 października przypada 459-lecie Poczty Polskiej. Z tej okazji władze firmy wprowadzą do obiegu znaczek z bohaterem narodowym i Pocztowcem Feliksem Selmanowiczem, ps. „Zagończyk”.

Projektant znaczka Zenon Święch zamieścił na nim zdjęcie „Zagończyka”, żołnierza konspiracji czasu wojny i okresu powojennego.

 – Wybór do własnej tej emisji „Zagończyka” nie był przypadkowy. Należy pamiętać, że Feliks Selmanowicz jest bohaterem narodowym, ale również jednym z nas, Pocztowcem – wyjaśnia Wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek. – Zagończyk bój o Polskę toczył już jako nastoletni ochotnik podczas wojny z bolszewikami. W czasie niemieckiej okupacji walczył m.in. w szeregach V Brygady Wileńskiej mjr „Łupaszki”.

Przed śmiercią napisał do syna:

„Odchodzę w zaświaty. To, co pozostawiam na tym świecie najdroższego, to Polskę i Ciebie”.

Zamordował go dowódca plutonu egzekucyjnego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Egzekucja odbyła się w piwnicy gdańskiego więzienia 28 sierpnia 1946 r. Pochowany na gdańskim cmentarzu garnizonowym. Szczątki zostały odnalezione we wrześniu 2014 roku i pochowane z honorami 28 sierpnia 2016 r. Odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych i wieloma medalami.

autor projektu znaczka: Zenon Święch
autor projektu koperty: Ewa Szydłowska
autor projektu datownika: Karol Tabaka
liczba znaczków: 1
wartość: 3,20 zł
nakład: 120 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 20 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 18 października 2017 r.

Promocja nowego znaczka odbędzie się 18 listopada 2017 r. (w środę) o godz. 11.00 w Urzędzie Pocztowym Gdańsk 50 (ul. Długa 23/28). Wstęp wolny.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl

do góry