Nawigacja

Aktualności

60 lat Gdańskiego Seminarium Duchownego – październik 1957 – październik 2017

12 października 2017 roku z udziałem JE Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia odbyły się, poprzedzone uroczystą mszą w oliwskiej katedrze, uroczystości Inauguracji roku akademickiego Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Ta najmniejsza z gdańskich szkół wyższych ma niezwykle ważną rolę do spełnienia, jako najważniejszy ośrodek formowania kadr dla Archidiecezji. Ma także bardzo interesującą historię, gdyż utworzona w 1925 roku gdańska diecezja (z fragmentów diecezji włocławskiej oraz warmińskiej) miała przez kilkadziesiąt lat bardzo burzliwe dzieje.

Najtrudniejszy, najtragiczniejszy okres to lata II wojny światowej, gdy bardzo wielu wiernych, ale także kapłani młodej diecezji padli ofiarami represji niemieckich. Za wiarę i za polskość życie oddali m.in. proboszczowie gdańskich diecezji, dziś błogosłowieni księża Franciszek Rogaczewski, Bronisław Komorowski i Marian Górecki. Odbudowywana po wojnie z wielkim trudem diecezja doczekała się w postalinowskim już okresie możliwości uruchomienia własnego Seminarium Duchownego.

Podczas uroczystości w dniu 12 października 2017 roku, ubogaconych przepięknym wykładem inauguracyjnym wybitnego biblisty światowej sławy, ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, wygłoszone zostało także niezwykle cenne wspomnienie ks. prof. Antoniego Misiaszka, który w październiku 1957 roku był w pierwszym roczniku młodych kandydatów do kapłaństwa rozpoczynających studia w Oliwie. Pomimo ponad osiemdziesięciu lat ks. prof. A. Misiaszek przepięknie wspomniał trudne dzieje gdańskiego Kościoła, odwołując się i do tragicznych lat wojny i do trudnych lat powojennych. Wspomniał m.in. o wielkich represjach jakim był poddawany Kościół Katoloicki zarówno przez niemieckich nazistów, jak i długo po wojnie przez komunistów.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku reprezentował na uroczystości dyrektor Oddziału, prof. Mirosław Golon.

do góry