Nawigacja

Aktualności

Odnaleźliśmy pamiątki po żołnierzach majora „Łupaszki”!

W gospodarstwie Państwa Łytkowskich w Zwierzyńcu, pośrodku Borów Tucholskich, odnaleźliśmy pamiątki po Żołnierzach Wyklętych. Gospodarstwo było schronieniem szwadronów mjr. „Łupaszki”. Stamtąd w ostatnią swoją drogę do Gdańska wyruszyła „Inka”.

Do dziś zachowały się meble z których korzystali partyzanci: stół przy którym jedli, łóżko na którym spał mjr Zygmunt Siendzielarz ps. „Łupaszko”, lustro z którego korzystała Danuta Siedzikówna, lornetka której używał Henryk Wieliczko ps. „Lufa”, a także bieliźniarka (z przestrzeliną po jednej z akcji UB w gospodarstwie). Wśród pamiątek była także odnaleziona w studni „pepesza”, która należała do Henryka Kazimierczaka ps. „Czajka”, żołnierza z oddziału majora (wydobyta w ubiegłym roku).

Państwo Łytkowscy wszystkie pamiątki przekażą do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Być może zostaną one pokazane w formie ekspozycji, przedstawiającej mieszkanie osób wspomagających partyzantów. Całą akcję wspomógł finansowo Klub Gazety Polskiej.

Jerzy Łytkowski miał 10 lat, gdy w gospodarstwie kwaterowali żołnierze „Łupaszki”. On i jego rodzina kultywują pamięć o Wyklętych. Kontakt z Łytkowskimi nawiązał po raz pierwszy w 2002 roku dr hab. Piotr Niwiński, pracownik Oddziału IPN w Gdańsku.

Gospodarstwo w Zwierzyńcu było ostatnią bazą żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK.

Zapraszamy na fotorelację na nasz profil Facebook.

do góry