Nawigacja

Aktualności

Uroczysta Inauguracja roku akademickiego w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni – 29 września 2017

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 z udziałem przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

Ceremonia odbyła się w audytorium im. kmdr. prof. dr. Józefa Urbańskiego w gmachu Biblioteki Głównej AMW, w 95. rocznicę powstania pierwszej polskiej oficerskiej szkoły dla kadr Marynarki Wojennej. Ruszyła ona w 1922 roku w Toruniu i tam przez cały okres międzywojenny kształcono tak ważne dla Odrodzonej Polski i jej armii kadry.

W bieżącym roku akademickim naukę na I roku studiów pierwszego i drugiego stopnia rozpocznie ponad tysiąc studentów. Po raz pierwszy w historii wręczono nagrodę im. kmdr. dr. hab. inż. Ignacego Glozy, która przyznana została autorowi pracy dyplomowej o wybitnych walorach naukowych.

Na uroczystość zaproszono Instytut Pamięci Narodowej, który reprezentowała delegacja w składzie: prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału w Gdańsku i Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej. Inaugurację rozpoczęło przemówienie Rektora – Komendanta komandora prof. dr. hab. Tomasza Szubrychta, który przywitał zaproszonych gości. Wykład inauguracyjny pt. „Proces komandorów” wygłosił dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, prof. Mirosław Golon. W trakcie wystąpienia podkreślił, że:

Moim celem w dzisiejszym wykładzie nie jest opowiedzenie czegoś nowego, nie opisanego, a chociaż nie wzmiankowanego w opracowaniach naukowych dotyczących represji wobec kadr Marynarki Wojennej w okresie stalinowskim. Bazując na ustaleniach historyków specjalizujących się w tematyce represji politycznych w wojsku polskim w okresie powojennym, chciałbym chociaż częściowo zarysować istotę tego zagadnienia, na nieco szerszym tle i po prostu przypomnieć o wydarzeniach sprzed ponad sześćdziesięciu i więcej lat. Podzielić się osobistą refleksją historyka i obywatela o tej strasznej historii w miejscu szczególnym. Tu gdzie kształcone są kadry Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie szczególnie mocno kładzie się nacisk na tradycję, na upamiętnienie wspaniałych osiągnięć Polski Morskiej po Odzyskaniu Niepodległości, w tym dostępu do morza w 1920 roku, na upamiętnienie wielkich zasług polskich Marynarzy w II wojnie światowej. Niestety do pełnego obrazu dziejów polskiej Marynarki Wojennej należy także wymordowanie, wypędzenie z Ojczyzny, prześladowanie licznej grupy najbardziej zasłużonych spośród obrońców naszych morskich granic.

Na uczelni dostępna była wystawa IPN poświęcona komandorom pt. „Ludzie Morza. Stalinowski Proces Komandorów z Dowództwa Polskiej Marynarki Wojennej”.

***

Wpółtwórców szkolnictwa morskiego dla kadr oficerskich, które od 1945 zorganizowano w Gdyni, upamiętnia tablica na murze szkoły. Wymieniono na niej:

  1. Admirała Adama Mohuczego (ur. 1891) – poniósł śmierć w maju 1953 r. w największej stalinowskiej katowni Pomorza w Sztumie,
  2. Komandora (pośmiertnie Kontradmirała) Stanisława Mieszkowskiego (ur. 1903) – bohaterskiego obrońcę Wybrzeża w 1939, po wojnie dowódcę floty, zamordowanego bestialsko 16 grudnia 1952 roku w warszawskiej katowni przy ul. Rakowieckiej,
  3. Komandora por. Adama Rychla (ur. 1909) – bohaterskiego obrońcę Helu w 1939, po wojnie m.in. Komendant Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, okrutnie zamęczony w stalinowskich katowniach, zmarł przedwczesnie w 1958 roku.
do góry