Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

IX Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci – Gdynia, 27–30 września 2017

Od 27 września w Gdyńskim Centrum Filmowym trwa IX Festiwal NNW. Instytut Pamięci Narodowej jest partnerem wydarzenia.

„Wolna Polska w Wolnym Świecie”
– hasło IX Festiwalu NNW

Cztery dni festiwalowe to m.in. pokazy filmów o polskiej historii najnowszej, filmy dokumentalne, dokumenty radiowe, koncerty, przedstawienia multimedialne, instalacje artystyczne, moda, warsztaty, wystawy, panele dyskusyjne z udziałem wybitnych gości. Na konkurs główny o nagrodę Złotego Opornika zgłoszono w tym roku niemal 100 filmów. Zakwalifikowało się 30 z nich oraz 12 dokumentów radiowych. Nowością będą pokazy światowego kina fabularnego, po raz drugi zostanie przyznana nagroda literacka. Festiwalowi NNW od 7 lat towarzyszy Projekt Młodzi dla Historii. Młodzież weźmie udział w trzech konkursach – filmowym, teatralnym i stylizacji modowych.

Festiwal NNW przez te lata stał się ważnym miejscem na mapie polskich festiwali filmowych i wydarzeń kulturalnych integrujących m.in. artystów, organizacje pozarządowe, producentów. Sukcesywnie prowadzone warsztaty filmowe, wystawy sprzętu, seminaria dla młodych twórców, ale i profesjonalistów, przyniosły owoce w postaci coraz większej renomy Festiwalu jako imprezy branżowej, o czym świadczy między innymi wielość zgłaszanych projektów do konkursów i na Pitching Forum.

– mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i pomysłodawca Festiwalu NNW.

Festiwal NNW jest też miejscem, w którym honoruje się świadków historii, bohaterów, którzy walczyli o wolność i niepodległość lub wspierali ich działania. W tym roku przyjedzie wielu gości nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Przyjadą środowiska polonijne z Nowej Zelandii, USA, Francji, Kresów. Wyjątkowo zapowiada się udział Josefa Mašína ze Stanów Zjednoczonych, żołnierza czeskiego podziemia antykomunistycznego, czy Marii Wittner z Węgier, która walczyła w 1956 r. w Budapeszcie i za udział w powstaniu została skazana na karę śmierci (zamienioną potem na dożywocie). Oprócz licznej grupy polskiej młodzieży przylecą też młodzi ludzie z USA ze swym nauczycielem historii oraz panią Cathy Gorn, prezes największej w Ameryce organizacji pozarządowej zajmującej się propagowaniem historii – National History Day. Festiwal NNW gościć też będzie 102-letnią kpt. Marię Mirecką-Loryś, Komendantkę Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, Mariana Pawelczaka „Morwę” — żołnierza „Zapory” czy stałą bywalczynię festiwalu płk Lidię Lwow-Eberle. Po raz kolejny przyjedzie kpt. Weronika Sebastianowicz z Grodzieńszczyzny.

Tegoroczne hasło Festiwalu NNW – „Wolna Polska w Wolnym Świecie” – to dobry punkt wyjścia dla wielu paneli dyskusyjnych z udziałem polskich i zagranicznych gości. Ważnym wydarzeniem Festiwalu będzie rozpoczęcie projektu „Puls Wolności”, czym Festiwal zainauguruje obchody 100-lecia Niepodległości. Podczas widowiska muzycznego kilkunastu bębniarzy rozpocznie wybijanie pulsu, a następnie, dzięki aplikacji mobilnej przeniesie się on do Internetu. Przez cały rok każdy, od Kamczatki po Nową Zelandię, będzie mógł kliknąć potwierdzając tym samym, że idea wolności jest dla niego ważna.

Zwracamy się do tych wszystkich, którzy mają w swojej rodzinie lub w otoczeniu kogoś, kto walczył o wolność w latach 1939-89. Jeśli znają Państwo taką osobę, a są to często ludzie niezwykle skromni, którzy rzadko mówią o swych zasługach, uważając swoje czyny za obowiązek wobec Ojczyzny, to prosimy o kontakt. Zaprosimy bohatera czy też jego rodzinę na Festiwal, uhonorujemy Sygnetem Niepodległości i Drzwiami do Wolności, przywrócimy pamięci narodowej.

– apeluje Arkadiusz Gołębiewski.

Instytut Pamięci Narodowej jest partnerem wydarzenia. Wśród jurorów po raz kolejny obecny jest prof. UG dr hab. Piotr Niwiński (pracownik Oddziału IPN w Gdańsku), wybitny znawca polskiej niepodległościowej konspiracji powojennej. Filmy przygotowane we współpracy z IPN (m.in. z Rzeszowa i Lublina) walczyć będą o konkursowe statuetki.

***

Miło nam zakomunikować, że w tym roku do konkursu głównego Festiwalu NNW w Gdyni zakwalifikował się film dokumentalny „Operacja Tannenberg” w reż. Anny Piasek – Bosackiej. Film powstał przy współpracy Biura Edukacji Narodowej IPN Oddział w Poznaniu.

Film „Operacja Tannenberg” to portret zbiorowy polskich społeczników z czasów międzywojennych, którzy zostali brutalnie wymordowani przez Niemców na początku II wojny światowej.

Jednym z bohaterów filmu jest Jan Grzonkowski burmistrz Skórcza, więziony w Victoriaschule w Gdańsku, później w obozie koncentacyjnym KL Stutthof, zamordowany w Sachsenhausen w Oranienburgu pod Berlinem. Kameralny i emocjonalny klimat opowieści tworzą nagrania przeprowadzone z najbliższymi, dziećmi i wnukami zamordowanych przedstawicieli elit II RP, którzy niejednokrotnie byli świadkami brutalnego aresztowania rodzica. Kamera towarzyszy im w trudnych powrotach do miejsc w których się wychowali, odwiedzają miejsca w których po raz ostatni widziano ich najbliższych, zapalają świeczki w miejscach ich kaźni. Wplecione w ich wspomnienia archiwalia dodają ich opowieści  realizmu, wizualnie przybliżając tamtą, trudną epokę.

Czas trwania: 50 minut, autorzy: Anna Piasek-Bosacka, Mateusz Macur, Mariusz Lisiecki, konsultacja naukowa: prof. dr hab. Tadeusz Wolsza, wiceprzewodniczący Kolegium IPN oraz dr Agnieszka Łuczak, naczelnik OBEN IPN w Poznaniu.

Pokaz filmu „Operacja Tannenberg” odbędzie się w środę 27 września br. w Gdyńskim Centrum Festiwalowym o godz. 12.45.

Trailer filmu

***

Pozostałe wydarzenia z udziałem IPN:

W sobotę 30 września gościem festiwalu będzie dr Jarosław Szarek, prezes IPN. Weźmie on udział w panelu dyskusyjnym zatytułowanym „Jak będziemy świętować stulecie niepodległości?” Z kolei w panelu dyskusyjnym „Szukaj, żeby przekazać” będą uczestniczyli Marzena Kruk – dyrektor Archiwum IPN oraz dr Tomasz Łabuszewski – naczelnik pionu naukowego w warszawskim  oddziale IPN.

29 września odbędzie się spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, zastępcą prezesa IPN na temat poszukiwania ofiar totalitaryzmów. Tego samego dnia – panel dyskusyjny „Dekomunizacja przestrzeni publicznej” z udziałem prof. Filipa Musiała, dr. Piotra Szubarczyka i dr. Macieja Korkucia. Spotkanie poprowadzi Jan M. Ruman.

Na 28 września zaplanowana została promocja wydanego przez IPN albumu Sławomira Cenckiewicza i Adama Chmieleckiego „Anna Walentynowicz 1929–2010”, kolejna odbędzie się w Muzeum II Wojny Światowej o godz. 17.00 w Sali Teatralnej 31 października 2017.

Na terenie placu Grunwaldzkiego dostępne będą dwa punkty z naszą ofertą. W pierwszym Biuro Poszukiwań i Identyfikacji zaprezentuje:

  • informacje o działalności Biura, w tym o pracach prowadzonych w kwaterze „Ł”,
  • atrakcje i konkursy dla dzieci,
  • rozmowy z archeologami prowadzącymi prace poszukiwawcze,
  • w punkcie będzie można również pozostawić materiał genetyczny (dla poszukujących swoich bliskich, zaginionych w wyniku represji powojennych)

Na stoisku Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku zaprezentowana zostanie:

  • oferta książek, gier i komiksów, w tym związanych z Żołnierzami Wyklętymi,
  • atrakcje i konkursy dla dzieci, w tym pokaz gier IPN.

Do państwa dyspozycji dostępni będą pracownicy Oddziału IPN w Gdańsku: Anna Dymek z Biura Poszukiwań i Identyfikacji, Artur Chomicz z Biura Edukacji Narodowej oraz Krzysztof Filip z Biura Badań Historycznych. Zapraszamy do naszych punktów.

Festiwalowi towarzyszyć będzie przygotowana przez IPN wystawa pt. „Kino i teatr pod okupacją. Polskie środowisko filmowe i teatralne w czasie II wojny światowej”. Jej autorem jest Bartosz Januszewski z Oddziału IPN w Gdańsku. Wernisaż – 28 września.


IX FESTIWAL NNW
Plac Grunwaldzki 2, Gdynia
(Gdyńskie Centrum Filmowe)
27–30 września 2017 (środa-sobota)

Punkt Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku dostępny będzie od 27 do 30 września, natomiast Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN od 29 do 30 września.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie Festiwalu:
www.festiwalnnw.pl
https://www.facebook.com/niepokorni.niezlomni.wykleci
e-mail: biuro@festiwalnnw.pl

Oprac. na podstawie materiałów prasowych Festiwalu NNW.

do góry