Nawigacja

Aktualności

70. rocznica urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

14 września 1947 roku w podlaskiej wiosce Okopy koło Suchowoli urodził się Jerzy Aleksander Popiełuszko, późniejszy kapłan męczennik zamordowany przez komunistów 19 października 1984 roku we Włocławku, Błogosławiony,  Patron NSZZ „Solidarność”.

W związku z 70. rocznicą urodzin kapłana delegacja IPN na czele z dyrektorem, prof. Mirosławem Golonem, złożyła kwiaty pod toruńskim pomnikiem, którego budowę planowano już w latach 1989–1990, a ostatecznie piękny posąg autorstwa prof. Kazimierza Gustawa Zemły stanął w centrum miasta przy Alei Jana Pawła II i Ślimaku Getyńskim 19 października 2011 roku i stał się głównym upamiętnieniem błogosławionego księdza Jerzego w Toruniu.

Kwiaty od IPN i NSZZ Solidarność z Włocławka złożono w wigilię urodzin 13 września 2017 roku. Główne uroczystości zaplanowano na 14 września 2017.

Delegacje odwiedziły także jedno z najpiękniejszych miejsc Włocławka, gdzie przy tamie na Wiśle znajduje się miejsce upamiętnienia męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego, a także Krzyż-Pomnik odsłonięty w czerwcu 1991 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas Jego Papieskiej pielgrzymki do Włocławka do miejsca męczeńskiej śmierci księdza Jerzego.

  • Włocławek

do góry