Nawigacja

Aktualności

Uroczystości XXXV rocznicy pobicia internowanych w Kwidzynie – 12 sierpnia 2017

  • Pierwsze trwałe upamiętnienie pobitych internowanych nastąpiło w 1997 roku. Znajduje się w kontrkatedrze p.w. św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie.

12 sierpnia br. w Kwidzynie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary komunistycznych represji w Kwidzynie. W godzinach porannych pod tablicą pamiątkową budynku Zakładu Karnego zostały złożone wieńce, a następnie w kontrkatedrze p.w. św. Jana Ewangelisty odbyła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem  J. E. ks. Bpa dr. Jacka Jezierskiego. W południe uczestnicy uroczystości udali się na konferencję do Muzeum Zamkowego. 

Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy. Instytut Pamieci Narodowej Oddział w Gdańsku reprezentował dyrektor Oddziału, prof. Mirosław Golon. Organizatorami byli: Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Kwidzyńskie Stowarzyszenie Wspierania Samorządności, Stowarzyszenie Pro Patria i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

Polecamy opracowanie naukowe poświęcone tej komunistycznej represji, które przygotował Oddział IPN w Gdańsku w wydanej w 2012 roku pracy dr. Karola Nawrockiego i Karola Lisieckiego pt. Sprawa kwidzyńska. Internowanie, pobicie, proces 1982 (we współpracy z „Solidarnością”).

do góry