Nawigacja

Aktualności

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Obchody 80. rocznicy „operacji polskiej” NKWD w Gdańsku – 11 sierpnia 2017

Zapraszamy na wydarzenia upamiętniające 80. rocznicę „operacji polskiej” NKWD, które odbędą się na terenie Oddziału IPN w Gdańsku.

„Operacja polska” była aktem ludobójstwa na mieszkańcach tzw. dalszych Kresów, ale również na Polakach mieszkających w innych rejonach Związku Sowieckiego. Zbrodni dokonano na mocy rozkazu nr 00485 z 11 sierpnia 1937 r. wydanego przez szefa NKWD Nikołaja Jeżowa. Rozkaz ten oznaczał regularne polowanie na osoby narodowości polskiej (w 1937 r. stanowiły one 0,64 proc. ludności ZSRS).

Nikołaj Iwanow, „Operacja polska” NKWD 1937–1938 (fragment z broszury IPN Operacja polska NKWD)

GDAŃSK
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
(pl. W. Bartoszewskiego 1, sala kinowa, wejście schodami od strony placu)
11 sierpnia 2017 (piątek), godz. 17.00
(wstęp wolny)

PROGRAM

  1. To nie była „okrutna pomyłka”... Prelekcja Piotra Szubarczyka (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku).
  2. Musieli zwyciężyć. Projekcja fragmentów filmu Aliny Czerniakowskiej.
  3. Sytuację Polaka w Związku Sowieckim pod koniec lat trzydziestych można porównać z sytuacją Żyda w państwie Hitlera... Relacje świadków tragedii w interpretacji Krzysztofa Bartosiewicza.

Na wydarzenie zapraszają: dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku prof. Mirosław Golon, przewodnicząca Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Gdańsku dr Beata Kuna.

DZIAŁDOWO
Urząd Miasta w Działdowie
(ul. Zamkowa 12, sala konferencyjna)
8 sierpnia 2017 (wtorek), godz. 17.00
(wstęp wolny)

Wykład Piotra Szubarczyka Operacja antypolska NKWD 1937–1938. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

W 80. rocznicę rozpoczęcia eksterminacji Polaków w ZSRS uruchomiony zostanie nowy portal internetowy IPN, przygotowany we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia – www.operacja-polska.pl. W związku z rocznicą IPN przygotował szereg inicjatyw, na które serdecznie zapraszamy. Ich lista znajduje się na naszej stronie internetowej.

Przed budynkiem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku (al. Grunwaldzka 216) stanęła wystawa okolicznościowa IPN pt. „Ofiary zbrodni. Operacja antypolska NKWD 1937–1938”.  Pokazano na niej sylwetki ofiar represji. Wystawa dostępna będzie do 28 sierpnia br.

do góry