Nawigacja

Aktualności

„Zdejmij bolszewika!” Zapowiadamy akcję edukacyjną poświęconą dekomunizacji przestrzeni publicznej

W tym roku mija 28 lat od początku zmian ustrojowych i symbolicznego końca systemu komunistycznego w Polsce. Tymczasem w przestrzeni publicznej otacza nas wiele reliktów PRL. Należą do nich patroni ulic, pomniki i tablice związane z nim związane. Tytułowi „bolszewicy” to grupa najbardziej jaskrawych komunistycznych pozostałości. Wśród nich są nazwy: Armii Czerwonej, Karola Świerczewskiego, Mariana Buczka, Leona Kruczkowskiego czy Dąbrowszczaków. IPN informuje o nich na swojej stronie, jako nazwy rekomendowane do zmiany.

Do wielu z tych obiektów przyzwyczailiśmy się, bo były z nami „od zawsze”. Często mijamy je obojętnie, a ich nazwy niewiele nam mówią. W naszej akcji pragniemy przywrócić wrażliwość społeczną w tej sprawie. Sprawić, aby tytułowa kwestia „zdjęcia bolszewików” znalazła swoje zrozumienie społeczne. Pragniemy nawiązać także do najlepszych tradycji niepodległościowych II Rzeczypospolitej. Zmiana nazw ulic i obiektów jest dziś wymogiem ustawy o dekomunizacji, która swój finał znajdzie na początku września br. Zanim to nastąpi, chcielibyśmy w przystępny i edukacyjny sposób o nich opowiedzieć.

Narratorem w naszej akcji będzie Piotr Szubarczyk, znany w naszym regionie popularyzator historii i dziennikarz. Podstawą akcji będą krótkie dwuminutowe, plenerowe nagrania, uzupełnione informacją historyczną na naszej stronie. Filmy pokazywać będziemy także w naszych mediach społecznościowych. Zapraszamy niebawem (jeszcze w sierpniu) do oglądania kolejnych odcinków akcji „Zdejmij bolszewika”.

W pierwszym odcinku zaprosimy Państwa do Tulic. W miejscu zwycięskiej potyczki żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK stoi do dziś pomnik poświęcony poległym funkcjonariuszom UB i MO. W tej akcji ciężko ranny został ppor. Zdzisław Badocha „Żelazny”, dowódca szwadronu V Wileńskiej.

 

do góry