Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna «Inka» 1928–1946” – Jastarnia, 10–14 lipca 2017

W okresie wakacyjnym zapraszamy do nadmorskiej Jastarni na prezentację wystawy IPN.

Do 14 lipca br. wystawę IPN pt. „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna «Inka» 1928–1946” będzie można oglądać w tzw. starym parku na rogu ulic Portowej i Ks. B. Sychty w Jastarni. Zanim nastąpiło uroczyste jej otwarcie, Pan Krzysztof Drażba (naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku) wystąpił z prelekcją w formie prezentacji multimedialnej. Zebrani w auli szkoły mogli poznać życiorys Danuty Siedzikówny na tle wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce w Polsce zniewolonej przez totalitaryzm niemiecki i sowiecki. Potem były wiersze o Ojczyźnie w wykonaniu Pauliny, Wiktora, Patrycji, Dominika i Michaliny a Klara i Julia, przygotowane przez Pana Roberta Buniowskiego, zaśpiewały ulubioną pieśń żołnierzy „Łupaszki”: „My to, kresowiacy, Polacy…” na melodię Pierwszej Brygady. Potem, za udział w II Konkursie Multimedialnym „Patroni 2017 roku”, Magdalena otrzymała nagrodę za prezentację o Tadeuszu Kościuszce.   

Następnie wszyscy udali się do parku, a czwartoklasistki z Anią złożyły biało-czerwone kwiaty i znicze pod Planszą przedstawiającą uśmiechniętą  Danusię Siedzik, której pogrzeb odbył się 28 sierpnia 2016 roku (!). 

Pan Burmistrz podziękował za wspaniałą lekcję historii i wyraził życzenie dalszych takich działań na rzecz kształtowania postaw patriotycznych u dzieci i młodzieży. Dorosłym zaś także potrzebna rzetelna wiedza historyczna skoro wzrastali w latach PRL.   

Na przyszły rok może pomyśleć o Obrońcach Helu? Uczono nas z dumą, że Hel bronił się najdłużej, bo do 2 października 1939 roku. Zaś o losach bohaterskich  komandorów już w podręczniku nie pisano…

Przewodniczący Sekcji Gdańskiej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność p. Wojciech Książek dziękując Burmistrzowi i Szkole Podstawowej (organizatorom Wystawy) za zaproszenie tak napisał: „Chwała Bohaterom, chwała Żołnierzom Wyklętym - Niezłomnym. Chwała Wam, młodzi ludzie i pracownicy tej Szkoły, chwała społeczności Jastarni, że staracie się zachować PAMIĘĆ o Nich. I to nie po raz pierwszy”.      

Radzie Szkoły dziękuję za wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia.         

                                                                                                                                                Mirosława Meyer
[nauczyciel języka polskiego, kaszubskiego i historii własnej regionu w Szkole Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Jastarni]

 

do góry