Nawigacja

Aktualności

Wizyta edukacyjna pracowników IPN w Polskiej Szkole Sobotniej w Crawley – Londyn, 24–25 czerwca 2017

Dr Barbara Męczykowska i Krzysztof Drażba (OBEN IPN Gdańsk) gościli w Polskiej Szkole Sobotniej w Crawley pod Londynem z zajęciami edukacyjnymi.

  • Dr Barbara Męczykowska prowadzi zajęcia o misiu Wojtku
  • Krzysztof Drażba (naczelnik OBEN IPN w Gdańsku) przybliżył uczniom historię polskich pilotów w czasie Bitwy o Anglię

W dniach 24–25 czerwca 2017 r. pracownicy gdańskiego Oddziału IPN dr Barbara Męczykowska i Krzysztof Drażba przeprowadzili dla polskich dzieci zajęcia edukacyjne w Polskiej Szkole Sobotniej w Crawley pod Londynem. Dr Barbara Męczykowska przybliżyła postać niedźwiedzia Wojtka i innych zwierząt-maskotek towarzyszących polskim żołnierzom w Polskich Siłach zbrojnych na Zachodzie, natomiast Krzysztof Drażba opowiedział o udziale polskich pilotów podczas Bitwy o Anglię, wykorzystując planszową grę edukacyjną IPN „303. Bitwa o Anglię”.

Po zajęciach dla uczniów pracownicy IPN wzięli udział w spotkaniu z nauczycielami Polskiej Szkoły Sobotniej, podczas którego przybliżyli misję i zadania IPN oraz przedstawili ofertę edukacyjną Instytutu. Do placówki przybyliśmy na zaproszenie wiceprezes Polskiej Wspólnoty w Wielkiej Brytanii Sylwii Kosiec.

Polska Szkoła Sobotnia w Crawley jest placówką edukacyją, której patriotyczną misją jest „podtrzymanie znajomości języka polskiego w mowie i piśmie przez młode pokolenie, wychowujące się z dala od Ojczyzny”. Jako patrona obrała sobie niedźwiedzia Wojtka – słynnego żołnierza z armii generała Andersa.

Zajęcia prowadzone są w trybie cyklicznych, sobotnich spotkań. Szkoła ma obecnie osiem klas dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkoły podstawowej i gimnazjalnym. Jedna z klas prowadzona jest dla osób dorosłych pragnących uczyć się języka angielskiego. W placówce pracuje blisko trzydziestu pedagogów i asystentów. Jest zarejestrowana w Polskiej Macierzy Szkolnej i Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Zajęcia Polskiej Szkoły Sobotniej odbywają się w budynku St. Wilfrid’s Catholic School

 

do góry