Nawigacja

Aktualności

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

„Wolność jest moim domem”. Spotkanie z Kazimierzem Piechowskim, uciekinierem z Auschwitz – Tczew, 20 czerwca 2017

20 czerwca 2017 r. o godz. 12.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie odbędzie się spotkanie z Kazimierzem Piechowskim.

Czy istnieje wartość cenniejsza niż WOLNOŚĆ dla tego, którego brawurowa ucieczka z niemieckiego obozu KL Auschwitz przeszła do historii II wojny światowej?

Wolność jest moim domem – te słowa stanowią motto spotkania z Kazimierzem Piechowskim, które odbędzie się 20 czerwca 2017 r. o godz. 12.00 w Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Wyszyńskiego 10 w Tczewie.

Obok WOLNOŚCI pojawi się drugie słowo-klucz. MIŁOŚĆ. I to miłość z czasów wojny, nigdy niespełniona. Będzie można o niej usłyszeć podczas przedpremierowego pokazu filmu Anny Popek „Wojna i miłość”, zrealizowanego przez TVP2.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Kazimierz Piechowski, ur. w 1919 roku w Rajkowskim Młynie, więzień nr 918 KL Auschwitz, uczestnik brawurowej ucieczki (20 czerwca 1942 roku wraz z trójką towarzyszy wydostał się z obozu w niemieckim mundurze, pod bronią, wyjeżdżając samochodem SS), wyróżniony przez Instytut Pamięci Narodowej tytułem Kustosza Pamięci Narodowej, kawaler Orderu Odrodzenia Polski, Honorowy Obywatel Miasta Tczewa. Autor książek Byłem numerem... historie z Auschwitz oraz My i Niemcy. Jako jedna z 25 postaci, m.in. wraz z Mikołajem Kopernikiem, Józefem Piłsudskim i Janem Pawłem II, jest bohaterem podręcznika do nauki języka polskiego dla obcokrajowców „Polak potrafi! O wielkich Polakach w Polsce i na świecie”. Jego wyjątkową historię zekranizowano w filmie „Uciekinier”.

do góry