Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948” – Gdańsk, 27 maja 2017

27 maja br. w Muzeum II Wojny Światowej została otwarta wystawa „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”.

  • Dr Jarosław Szarek, prezes IPN
  • Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej
  • Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy gdański
  • Autor wystawy Jacek Pawłowicz przedstawił gościom sylwetkę Rotmistrza
  • Dr hab. Grzegorz Berendt (P), zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej zapowiedział wystąpienie Jacka Pawłowicza o Rotmistrzu
  • Goście zgromadzeni w sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej

W uroczystości wzięli udział: sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, prezes IPN dr Jarosław Szarek, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon i wielu innych znamienitych gości. W przemówieniu otwierającym wystawę dr Nawrocki podkreślił, że Rotmistrz Pilecki stanowi ponadczasowy wzór do naśladowania, a obowiązkiem Polski jest przywracanie pamięci o nim. Z kolei dr Jarosław Szarek zaakcentował, że w czasie II wojny światowej:

Naród Polski pozostał wierny wolności i z tego czerpał swoją siłę.

Ponadto dobitnie podkreślił, że na dotychczasowej wystawie w Muzeum II Wojny Światowej sylwetce Pileckiego poświęcono zdecydowanie zbyt mało miejsca:

Na 33 tysiące metrów kwadratowych Pileckiemu poświęcono jedynie 15 centymetrów.

Zapowiedział również dalsze wsparcie ze strony Instytutu Pamięci Narodowej w pracach nad rozwojem Muzeum II Wojny Światowej.

Jarosław Sellin wspomniał z kolei dalszych inicjatywach związanych z upamiętnieniem Rotmistrza Pileckiego, w tym o utworzeniu muzeum w domu rodzinnym Pileckiego w Ostrowiu Mazowieckim. Zaznaczył także, że:

Muzeum II Wojny Światowej powinno być tak skonstruowane, aby postać Pileckiego była zapamiętana.

Część oficjalną uroczystości zakończyło przemówienie biskupa pomocniczego gdańskiego Wiesława Szlachetki. Następnie goście udali się na zwiedzanie wystawy.

Dalszą część uroczystości wypełnił wykład Jacka Pawłowicza (autora wystawy) poświęcony sylwetce Rotmistrza. Prelegent z pasją i wielką znajomością tematu przedstawił życiorys Pileckiego. W miejsce wyjątkowo nieobecnego prof. Szwagrzyka (zajętego pracami na „Łączce”) o działaniach związanych z poszukiwaniem i upamiętnianiem Żołnierzy Wyklętych opowiedział dr Jarosław Szarek.

Wystawa „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948” dostępna będzie bezpłatnie w Muzeum II Wojny Światowej do 11 czerwca 2017 r.

do góry