Nawigacja

Aktualności

Uroczystość 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i 35. rocznicy protestów społecznych 1982 roku – Toruń, 3 maja 2017

W Toruniu odbyły się obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Tego dnia uczciliśmy także uczestników protestów społecznych 1 i 3 maja 1982 roku.

  • Tablica na ścianie kościoła OO. Jezuitów, upamiętniająca protesty społeczne z 1982 roku
  • Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja kwiaty złożyliśmy także pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Toruniu

Uroczystości odbyły się na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1 i 3 maja 1982 roku (tablica znajduje się na ścianie kościoła OO. Jezuitów, wówczas znajdującego się w centrum wydarzeń). Dramatyczną historię tamtych dni przypomniał w pięknym przemówieniu profesor Wojciech Polak, członek Kolegium IPN. Następnie mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił na Rynku biskup pomocniczy Diecezji Toruńskiej, ks. bp Józef Szamocki. Po mszy św. odbyła się uroczystość wojskowa z udziałem licznie zgromadzonych mieszkańców, władz samorządowych, posłów kombatantów i pocztów sztandarowych. O uroczystą oprawę zadbała Orkiestra Wojskowa z Torunia w strojach historycznych. Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku reprezentował dyrektor oddziału, prof. Mirosław Golon.

***

W 1982 roku na apel toruńskiej „Solidarności” kilka tysięcy mieszkańców miasta wzięło udział w kontrpochodach 1 i 3 maja. Demonstracja została spacyfikowana przez siły ZOMO, wielu manifestantów zostało aresztowanych.

do góry