Nawigacja

Aktualności

Zmarł Kazimierz Komoszyński ps. „Kajtek”

2 maja 2017 r. w Lidzbarku nad Welem odbyły się uroczystości pogrzebowe Kazimierza Komoszyńskiego ps. „Kajtek”.

  • Kościół pod wezwaniem Świętego Wojciecha w Lidzbarku Welskim
  • Grób rodzinny na cmentarzu w Lidzbarku

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pod wezwaniem Świętego Wojciecha w Lidzbarku Welskim, odprawionej przez ks. Proboszcza Kazimierza Grzywacza. W ceremonii uczestniczyła wojskowa asysta honorowa Garnizonu Olsztyn. Kazimierz Komoszyński został pochowany na lidzbarskim cmentarzu komunalnym, blisko grobu Stanisława Balla i jego syna Edmunda, który poległ w czasie walk z komunistami w listopadzie 1946 r. 

Instytut Pamięci Narodowej reprezentował w czasie uroczystości dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, profesor Mirosław Golon.

***

Kazimierz Komoszyński po zakończeniu II wojny światowej walczył z „sowietami” i polskimi komunistami w szeregach II kompanii Pomorskiej Brygady Ruchu Oporu AK „Znicz”. Jego jednostka działała na terenie dawnych powiatów działdowskiego, lubawskiego, częściowo brodnickiego, rypińskiego, mławskiego oraz ostródzkiego. Na jej czele stał Stanisław Balla, ps. „Sowa”. W skład kompanii wchodziły dwa plutony: pierwszym dowodził Franciszek Wypych ps. „Wilk”, a drugim Andrzej Różycki ps. „Zjawa”. W 1946 roku Kazimierz Komoszyński został aresztowany i poddany represjom. Przeszedł więzienie, przez 2 lata pracował w kamieniołomach. Do rodzinnego Lidzbarka powrócił dopiero w 1985 roku.

Zmarł po ciężkiej chorobie 25 kwietnia w wieku 87 lat.

do góry