Nawigacja

Aktualności

125. rocznica urodzin gen. Stanisława Maczka – 31 marca 1945

Z okazji 125. rocznicy urodzin gen. Stanisława Maczka pracownicy Oddziału IPN w Gdańsku złożyli kwiaty pod gdańskim pomnikiem Generała.

  • Pomnik Generała w Gdańsku

Z okazji 125. rocznicy urodzin gen. Stanisława Maczka (31 marca 1945) pracownicy Oddziału IPN w Gdańsku złożyli kwiaty pod pomnikiem Generała. Służbę wojskową rozpoczął w czasie I wojny światowej  w armii austro-węgierskiej. Od listopada 1918 roku już w Wojsku Polskim walczył z sukcesami z Ukraińcami na obszarze od Ustrzyk Dolnych po Stanisławów, a od jesieni 1919 na Wołyniu. Bohater wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku oraz wojny obronnej w 1939, za udział w której otrzymał Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari. 

Generał Maczek najbardziej znany jest ze wspaniałych zwycięstw dowodzonej przez niego 1 Dywizji Pancernej, ktora w latach 1944–1945 biła z sukcesami Niemców we Francji, Belgii i Holandii,  za co otrzymał m.in. tytuł honorowego obywatela Holandii. Po wojnie zamiast uznania wielkich zasług warszawscy komuniści ogłosili, że podobnie jak kilkudziesięciu innych bohaterów, pozbawiają Generała stopnia wojskowego i obywatelstwa.

Środowisko związane z żołnierzami generała osiadłymi w trójmieście wsparte przez grupę gdańskich społeczników 8 sierpnia 2004 roku wybudowało pomnik w Gdansku, prawie 10 lat po śmierci Generała (11 grudnia 1994) dokładnie w 60. rocznicę jednej z największych wiktorii Maczkowców – bitwy pod Falaise (7–21 sierpnia 1944). Był to spóźniony o 60 lat hołd oddany polskim Pancerniakom i ich dowódcy. Ich czyn wojenny nie powinien być zapominany, gdyż to wspaniała tradycja, z której jesteśmy dumni.

Instytut Pamięci Narodowej przypomina o Generale m. in. w ramach serii wydawniczej „Patroni naszych ulic” (wersja elektroniczna broszurki dostępna jest w załączniku).

do góry