Nawigacja

Aktualności

O „Dąbrowszczakach” w Radiu Gdańsk – 22 marca 2017, godz. 11.05

Zapraszamy na audycję Wojciecha Sulecińskiego „Co za Historia” poświęconą historii Brygad Międzynarodowych z okresu wojny domowej w Hiszpanii.

  • Ulica Dąbrowszczaków na Przymorzu w Gdańsku

22 marca (w środę) o godz. 11.05 zapraszamy na audycję Wojciecha Sulecińskiego „Co za Historia” w Radiu Gdańsk. Dr hab. Grzegorz Berendt (naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku) opowie o historii Brygad Międzynarodowych, w tym Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego. To ważny głos w kontekście dekomunizacji naszych ulic, w tym ulicy Dąbrowszczaków mieszczącej się na Przymorzu.

Dr hab prof. UG Grzegorz Berendt – historyk, pracownik naukowy IPN i Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Badacz dziejów Pomorza Gdańskiego w XX wieku, w szczególności losów Żydów. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym monografii Żydzi na terenie Wolnego Miasta Gdańska w latach 1920–1945. W 2007 roku obronił pracę habilitacyjną Życie żydowskie w Polsce w latach 1950–1956. Z dziejów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Pełni funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku.

„Dąbrowszczacy” – pojęcie odnoszące się do komunistów i innych ochotników (przede wszystkim narodowości polskiej) – członków XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego w czasie wojny domowej i sowieckiej interwencji w Hiszpanii w latach 1936–1939. Byli realizatorami polityki stalinowskiej na Półwyspie Iberyjskim. Ze względów propagandowych wykorzystali jako patrona Jarosława Dąbrowskiego, od lat nieżyjącego zasłużonego polskiego dowódcę, członka Komitetu Centralnego Narodowego, przekształconego w Rząd Narodowy w okresie Powstania Styczniowego, emigranta we Francji, który, po klęsce w wojnie z Prusami w roku 1871, stanął na czele wojsk tzw. Komuny Paryskiej i zginął na barykadach w Paryżu.

Zapraszamy.

do góry