Nawigacja

Aktualności

List Oddziału IPN w Gdańsku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Z inicjatywy prof. Mirosława Golona (dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku) w dniach poprzedzających 1 marca przygotowana została akcja edukacyjna.

Prezentujemy fragment listu rozsyłanego wraz z materiałami edukacyjnym z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” do placówek oświatowych, instytucji kultury, stowarzyszeń i biur poselskich. List powstał z inicjatywy dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku, prof. Mirosława Golona. Akcja poprzedziła obchody 1 marca i objęła teren zarówno Oddziału IPN w Gdańsku, jak i Delegatury w Bydgoszczy.

W najbliższych dniach w całej Polsce rozpoczną się przygotowania do szerokiej akcji edukacyjnej o ogromnym znaczeniu w wychowaniu patriotycznym, czyli przypomnienie aktywności uczestników antykomunistycznej konspiracji niepodległościowej, czynnej po 1944 roku na ziemiach polskich i będącej niezwykle chwalebną, bohaterską i dowodzącą najwyższego umiłowania Ojczyzny próbą obrony Polski przed komunistycznym zniewoleniem. Miała ona miejsce tak na ziemiach zabranych przez Związek  Sowiecki, jak i w powojennych granicach Polski, między Bugiem o Odrą. W 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznając ogromne zasługi antykomunistycznej konspiracji niepodległościowej ustanowił święto Jej dedykowane. Na symboliczną datę wybrano dzień 1 marca, gdyż w 1951 r. właśnie tego dnia w warszawskim więzieniu MBP na Mokotowie zamordowano siedmiu bohaterskich oficerów Wojska Polskiego, członków ostatniego, IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: płk. Łukaszu Cieplińskim, mjr. Mieczysława Kawalca, kpt. Józefa Batorego, mjr. Adama Lazarowicza, por. Franciszka Błażeja, por. Karola Chmiela i kpt. Józefa Rzepkę. To oni stanowili ostatnią ogólnopolską, zorganizowaną strukturę,  koordynującą walkę o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją. 

Wśród rozesłanych materiałów edukacyjnych były wybrane pozycje związane z historią „Wyklętych”:

  • Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944–1956, red. naukowa Tomasz Łabuszewski, Warszawa 2012
  • Adam Dziurok, Marek Gałęzowski, Łukasz Kamiński, Filip Musiał, Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918–1989, Warszawa 2010
  • Pakiet broszur z serii Patroni naszych ulic
  • Daniel Czerwiński, Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945–1956, Gdańsk 2016

Pełna wersja listu dostępna jest w załączniku. 

do góry