Nawigacja

Aktualności

Zmarł Izydor Gencza, współtwórca „Jaszczurki”, Świadek Historii – 8 lutego 2017

  • III edycja Nagrody Honorowej „Świadka Historii”. Izydor Gencza w trakcie przemówienia

Dziś zmarł por. inż. Izydor Gencza, współtwórca „Jaszczurki”, w 2016 r. wyróżniony przez IPN Nagrodą Honorową „Świadka Historii”.

Msza św. żałobna za duszę ś. p. Izydora Genczy zostanie odprawiona 11 lutego 2017 r. (w sobotę) o godz. 12.00 w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi Śląskiej (Gdańsk Nowy Port, ul. ks. Mariana Góreckiego 18).
Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia o godz. 14.00 na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku (ul. gen. Henryka Dąbrowskiego 2).

Izydor Gencza (1919–2017) – inżynier budownictwa lądowego, inspektor budowlany Urzędu Miasta Gdańska, a także wieloletni inspektor nadzoru inwestycyjnego i kierownik różnych pomorskich budów (m.in. „Mostostalu” w Gdańsku). Uczestnik konspiracji niepodległościowej w okresie II wojny światowej. Inspirator, współorganizator i komendant antyniemieckiej tajnej organizacji niepodległościowej „Jaszczurka” działającej na Kociewiu od 1941 r. Uczestnik akcji sabotażowych, wywiadowczych i propagandowych wymierzonych w okupanta. Członek Armii Krajowej. Konspirator w oddziałach Wehrmachtu na terenie III Rzeszy, skąd zbiegł do Amerykanów. Po wojnie rozpracowywany przez starogardzką i gdańską bezpiekę jako organizator „Jaszczurki”. Wieloletni działacz społeczny na Pomorzu w zakresie budownictwa lądowego. Zaangażowany we współpracę z IPN przy upamiętnianiu historii „Jaszczurki”.

do góry