Nawigacja

Aktualności

Wykład Pawła Lisickiego pt. „Czy religia Holocaustu pozwala pamiętać o polskich ofiarach II wojny światowej?” w Klubie „Grota” w Trójmieście – Gdańsk, Elbląg, 11, 16 stycznia 2016

11 i 16 stycznia br. naszym gościem był Paweł Lisicki, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”. Spotkania odbyły się w ramach Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Gdańsku i w siedzibie Przystanku Historia w Elblągu.

  • Przy stole Paweł Lisicki. Przemawia dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, prof. Mirosław Golon
  • Miejsce: sala konferencyjna w siedzibie IPN w Gdańsku

Spotkanie w Gdańsku poprowadził prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku. Przybyło na nie kilkudziesięciu uczestników.

Wykład Pawła Lisickiego poświęcony był zagadnieniu, czy holocaust jest (przynajmniej dla części) Żydów religią i w jakim stopniu wpływa to na pamięć o polskich ofiarach II wojny światowej. Swój wywód prelegent poparł wieloma przykładami. 

Paweł Lisicki (ur. 1966) – dziennikarz, publicysta, eseista. Redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” (2006–2011), współzałożyciel i redaktor naczelny tygodnika „Uważam Rze” (2011–2013), redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy” (od 2013). Autor zbiorów esejów poświęconych metafizyce, religii katolickiej i sztuce (m.in. Nieludzki Bóg, 1995; Doskonałość i nędza, 1997; Kto zabił Jezusa?, 2013; Czy Jezus jest Bogiem?; 2014). W ostatnio wydanych książkach podjął problem relacji między chrześcijaństwem a islamem (Dżihad i samozagłada Zachodu, 2015) oraz pamięci o Holokauście i jej manipulacji (Krew na naszych rękach?, 2016).

Zapraszamy na kolejne spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Gdańsku.

do góry