Nawigacja

Aktualności

12 grudnia 2016 r. odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chełmnie uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.

 • Odznaczenia wręczył wiceprezes IPN, dr Mateusz Szpytma
 • Przemówienie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Mikołaja Bogdanowicza
 • Przemówienie dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku, prof. Mirosława Golona

LISTA ODZNACZONYCH:

 1. Andrzej Andrearczyk
 2. Anna Bogucka-Skowrońska
 3. Waldemar Gamrat
 4. Marek Grzesik
 5. Czesław Jadwiszczak
 6. Barbara Konieczna
 7. Maria Nencka-Borowiecka
 8. Jerzy Nowicki,
 9. Jerzy Przybyszewski
 10. Lech Rosiak
 11. Wiesław Wróblewski
 12. Rycerz Zbigniew (pośmiertnie)

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Jej organizatorami był Zespół Szkół Ogólnokształcących  nr 1  Chełmnie, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Osób Internowanych „Chełminiacy 1982”. Laureatom przekazano książkę Inteligentna forma internowania, poświęconą represjom w czasie stanu wojennego.

do góry