Nawigacja

Aktualności

11 listopada 2016 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, za wybitne zasługi w działalności na rzecz ujawniania prawdy historycznej o zbrodniach nazistowskich i komunistycznych, za działalność państwową i publiczną, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczył prokuratora Mieczysława Górę, pracownika Referatu Śledczego w Bydgoszczy.

Uroczystość odbyła się w związku z obchodami 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W jej trakcie  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył nominację generalską oraz odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.

Prokurator Mieczysław Góra (ur. 1961) – jest pracownikiem Referatu Śledczego w Bydgoszczy – Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku od 2001 r. Prowadzi śledztwa w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych, m.in. dotyczące bezprawnego powołania w stanie wojennym opozycjonistów na ćwiczenia wojskowe na poligonie w Chełmnie. Prowadzi również pracę naukową. Jest autorem lub współautorem artykułów i publikacji naukowych, m. in. Zapomniani kaci Hitlera. Volksdeutscher Selbstschutz w okupowanej Polsce 1939–1940. Wybrane zagadnienia, red. Izabela Mazanowska i Tomasz Sylwiusz Ceran, Bydgoszcz–Gdańsk 2016.

Fot. Andrzej Hrechorowicz. Źródło zdjęć: strona internetowa Prezydent.pl.

do góry