Nawigacja

Aktualności

Wieniec na grobach „Inki” i „Zagończyka” od prezesa IPN – Gdańsk, 29 października 2016

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Odwiedzamy tego dnia groby naszych bliskich. Pamiętamy również o grobach bohaterów, którzy polegli za wolną Polskę z rąk okupantów i funkcjonariuszy reżymu komunistycznego.

  • Dr Karol Nawrocki (IPN Gdańsk)

Wieniec od prezesa IPN dr Jarosława Szarka złożyli na grobie zamordowanych przez komunistów „Inki” i „Zagończyka” przedstawiciele gdańskiego oddziału IPN dr Karol Nawrocki i Krzysztof Drażba.

Uroczysty państwowy pogrzeb dwójki Żołnierzy Niezłomnych antykomunistycznego podziemia odbył się 28 sierpnia br. na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym. 70 lat temu niespełna 18-letnia Danuta Siedzikówna – „Inka” i jej dowódca z 5. Wileńskiej Brygady AK – Feliks Selmanowicz – „Zagończyk” zostali rozstrzelani w Gdańsku przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

Pogrzeb dwójki bohaterów, w którym wzięli udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda, prezes IPN Jarosław Szarek i wiceprezes Instytutu Krzysztof Szwagrzyk, którego ekipie poszukiwawczej udało się odnaleźć szczątki żołnierzy – był wielką manifestacją patriotyczną. Ceremonii pogrzebowej z udziałem tysięcy osób towarzyszyły okrzyki „Cześć i chwała bohaterom!”.

Przed złożeniem trumien do grobów podczas uroczystości przemawiali m.in. premier Beata Szydło i szef MON Antoni Macierewicz. Prezydent Andrzej Duda przekazał rodzinom Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza flagi państwowe. Mieli być wymazani z pamięci, ale po latach doczekali się godnego pogrzebu – podkreślali uczestnicy ceremonii.

Uroczystości pogrzebowe Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”

do góry