Nawigacja

Aktualności

Seminarium dla nauczycieli „Zbrodnie niemieckie i sowieckie na przedstawicielach polskich elit” – Gdańsk, 25 października 2016

W gdańskim oddziale IPN odbyło się spotkanie inaugurujące nowy cykl szkoleniowy „Między dwoma totalitaryzmami” przygotowany z myślą o nauczycielach we współpracy z MEN.

  • Spotkanie prowadził Bartosz Januszewski (OBEN IPN Gdańsk)
  • Wystąpienie dr. hab. Grzegorza Berendta (OBBH IPN Gdańsk, Uniwersytet Gdański)
  • Ks. prałat Daniel Nowak przedstawił okoliczności mordu w Piaśnicy oraz znaczenie Piaśnicy jako miejsca pamięci narodowej
  • Panel dyskusyjny
  • Uczestnicy szkolenia mogli zapoznać się z wystawą „Wejherowo w okresie niemieckiej okupacji 1939-1945”
  • Oddział Volksdeutscher Selbstschutz dokonuje egzekucji w lesie piaśnickim (jesień 1939 r.). (ze zbiorów IPN)

W seminarium wzięło udział 40 nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych reprezentujących placówki oświatowe z Gdańska, Gdyni, Tczewa, Elbląga, Sztumu, Lęborka, Pucka, Kartuz, Rakowca, Kalisk, Trąbek Wielkich, Starogardu Gdańskiego, Pruszcza Gdańskiego, Gniewa, Malborka, Kosakowa, Kolbud, Rokit oraz Nicei (Francja). Organizatorem wydarzenia było Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku i Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Kolejne szkolenie odbędzie się w listopadzie br. i będzie poświęcone fenomenowi Polskiego Państwa Podziemnego. Zapraszamy do zapoznania harmonogramem cyklu seminariów w roku szkolnym 2016/2017. 

Powiązane wiadomości

do góry