Nawigacja

Aktualności

Akcja „Zapal znicz pamięci” po raz ósmy – Bydgoszcz-Gdańsk, 23 października 2016

Instytut Pamięci Narodowej wraz z Regionalnymi Rozgłośniami Polskiego Radia w Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi, Gdańsku i Katowicach pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna i Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka organizuje VIII edycję akcji społecznej „Zapal znicz pamięci”. Partnerem akcji jest Muzeum Historii Polski i portal historyczny dzieje.pl.

Jak co roku chcemy oddać hołd Polakom – mieszkańcom ziem wcielonych do III Rzeszy, zamordowanym w pierwszych tygodniach okupacji. Co roku światła są zapalane w ponad 300 miejscach.

W niedzielę 23 października w południe upamiętnijmy ofiary akcji Tannenberg. Zapalmy znicze w miejscach, gdzie ginęli Polacy. 

Fotografie świateł, opatrzone krótkim opisem można przesyłać pod adresy: znicz@radiomerkury.pl i znicz@dzieje.pl, a zostaną one umieszczone na stronie internetowej Radio Merkury Poznań oraz na portalu dzieje.pl. 

– Dzieje Polaków mieszkających podczas II wojny światowej na ziemiach wcielonych do III Rzeszy, nie przebiły się do wyobraźni i pamięci zbiorowej. Wysiedlenia z Wielkopolski, Pomorza i ziemi łódzkiej, przymusowe wcielanie do Wehrmachtu na Śląsku i Pomorzu, głód,  terror i egzekucje stały się doświadczeniem mieszkańców tych ziem od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku. Od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku terror i egzekucje były codziennym doświadczeniem Polaków w Wielkopolsce, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i ziemi łódzkiej – mówi koordynatorka akcji dr Agnieszka Łuczak z poznańskiego oddziału IPN. – Niemcy wprowadzili tu znacznie większe represje niż na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Tylko do końca 1939 roku na Kresach zachodnich Rzeczypospolitej zamordowali 40 tysięcy osób, przedstawicieli polskich elit. W tym roku przypominamy miejsca masowych egzekucji, w których zginęły setki i tysiące nieznanych ofiar.

Akcja organizowana jest po raz ósmy. Celem jest przywrócenie pamięci bohaterów ginących w publicznych egzekucjach, więzieniach, obozach na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej za uparte podtrzymywanie polskości, za aktywność społeczną, za patriotyzm. Celem akcji jest też przypomnienie o warunkach okupacyjnych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. 

IPN publikuje na swojej stronie internetowej listę miejsc straceń i pomników, pod którymi warto zapalić w niedzielę symboliczne światło. Obiekty te znajdują się w województwach: pomorskim, łódzkim, śląskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

Akcja „Zapal znicz pamięci” to wspólny projekt pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia oraz Biur Edukacji Narodowej IPN z tych miast przy współpracy Muzeum Historii Polski. Inicjatorką akcji jest Anna Gruszecka, była dziennikarka Radia Merkury. Patronem Honorowym akcji jest od samego początku Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, w tym roku dołączył Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

W ramach akcji nie tylko zapalane są znicze. W poszczególnych miastach organizowane są również spacery edukacyjne, wyprawy rowerowe, prelekcje i koncerty. Rozgłośnie w swoich audycjach przypominają o specyfice okupacji na ziemiach wcielonych.

Więcej informacji na stronach www.radiomerkury.pl  oraz www.dzieje.pl


Organizatorzy: Oddziałowe Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Gdańsku, Radio Merkury Poznań, Radio PiK, Radio Katowice, Radio Gdańsk i Radio Łódź 
Patronat honorowy: Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Partner: Muzeum Historii Polski, portal historyczny dzieje.pl, Koleje Wielkopolskie, Nasz Głos Poznański
Partnerzy medialni: TVP 1, TVP Historia, TVP3 Poznań

Kontakty dla mediów:

IPN Gdańsk
Agnieszka Wszałek, OBEN, agnieszka.wszalek@ipn.gov.pl​​​​​​, tel. 58 668 49 01, kom. 882 063 821
Marcin Węgliński, Asystent Prasowy,  marcin.weglinski@ipn.gov.pl tel. 58 668 49 09, kom. 882 080 940
facebook.com/IPN.Gdansk

IPN Bydgoszcz
Mirosław Sprenger, miroslaw.sprenger@ipn.gov.pl
Piotr Wiejak, piotr.wiejak@ipn.gov.pl
facebook.com/BydgoszczIPN

W niedzielę 23 października o godz. 12.00 zapalmy znicze w miejscach, gdzie upamiętniono ofiary egzekucji.
 
„Zapal znicz pamięci” w Oddziale IPN w Gdańsku
W tym roku na Pomorzu przypominamy o ofiarach mordów w Lesie Szpęgawskim w okolicy Starogardu Gdańskiego. Jest to miejsce, gdzie Niemcy rozstrzelali tysiące polskich obywateli, przedstawicieli inteligencji i innych aktywnych społecznie ludzi, którzy działali w polskich organizacjach. Szczególnie poszukiwani i w pierwszej kolejności wyznaczeni do likwidacji byli członkowie Związku Polaków w Niemczech.

Ofiary pochodziły głównie z powiatów starogardzkiego i tczewskiego. Szacuje się, że w około 40 masowych grobach spoczęło od 6 do 7 tysięcy ciał zamordowanych.

„Zapal znicz pamięci” w Delegaturze IPN w Bydgoszczy
W tym roku upamiętnimy ofiary mordów w Paterku, w pobliżu Bydgoszczy. W tym miejscu dokonano mordu na nie mniej niż 250 osobach. Ci wszyscy, którzy chcieliby zapalić wspólnie z nami znicz pamięci zapraszamy na Koleżeński „Bieg Pamięci Paterek 1939–2016”. Patronat honorowy nad biegiem objął Starosta Nakielski Tomasz Miłowski.
 
do góry