Nawigacja

Aktualności

Por. inż. Izydor Gencza pseudonim „Junak” zasłużony dla Starogardu Gdańskiego – 31 sierpnia 2016

  • Pamiątkowe zdjęcia z władzami miasta Starogardu Gdańskiego i wnukiem, Krzysztofem Filipem (z prawej)
  • Por. inż. Izydor Gencza pseudonim „Junak”
  • Piotr Szubarczyk, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku

31 sierpnia 2016 r. Izydor Gencza  odebrał z rąk Przewodniczącego Rady Miasta i Prezydenta Miasta medal „Za zasługi dla Starogardu Gdańskiego”.  Tytuł zasłużonego dla miasta otrzymał za odwagę, upór oraz niesienie pomocy podczas II wojny światowej. Inicjatorem nadania wyróżnienia był Piotr Szubarczyk, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Towarzyszył mu Krzyszof Filip, wnuk odznaczonego, pracownik naukowy IPN. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się podczas XXX sesji Rady Miasta Starogard Gdański.

To najgodniejsze ręce, w których ten medal powinien się znaleźć

– powiedział w trakcie przemówienia uzasadniającego odznaczenie Piotr Szubarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej.


Por. inż. Izydor Gencza pseudonim „Junak” urodził się 10 maja w 1919 roku w Zelgoszczy w powiecie starogardzkim. 29 czerwca 1941r. powołał do życia antyhitlerowską organizację „Jaszczurka”. Prowadziła ona działania sabotażowo-dywersyjnie i utwalała świadomość młodych Polaków na Kociewiu, zwłaszcza w Starogardzie Gdańskim. W jej szeregach znaleźli się uczniowie i nauczyciele ówczesnego gimnazjum. Współorganizatorami „Jaszczurki” byli także Paweł Wyczyńskim ps. „Wrzos” oraz Zygmuntem Bączkowskim ps. „Zyga”, który zginął walcząc w Powstaniu Warszawskim.

Organizacja działała głównie na Kociewiu. Niosła pomoc zagrożonym mieszkańcom oraz jeńcom alianckim osadzonym przez Niemców w obozie w Starogardzie Gdańskim. Szerzyła antyhitlerowską propagandę. Angażowała się w działania, których celem było dostarczanie lekarstw, żywności i pieniądzy osobom ukrywającym się przed Niemcami w lesie – przed poborem do Wehrmachtu lub z innych ważnych powodów.

Po wojnie Izydor Gencza ukończył budownictwo lądowe na Politechnice Gdańskiej. Za swoją niepodległościową działalność był represjonowany przez aparat bezpieczeństa. Dzisiaj 97 letni por. Izydor Gencza pragnie swoje doświadczenia i wiedzę przekazać młodym ludziom w Starogardzie Gdańskim.

Fot. Wydział Informacji Społecznej Urząd Miasta Starogard Gdański

 

do góry