Nawigacja

Aktualności

Konferencja „Dekomunizacja na Pomorzu” – Gdańsk, 5 września 2016

  • Uczestnicy konferencji. Pośrodku w pierwszym rzędzie prof. Mirosław Golon

5 września br. w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pomorskiego w Gdańsku odbyła się konferencja „Dekomunizacja na Pomorzu”. Na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów województwa pomorskiego. 

W programie wydarzenia miały miejsce wystąpienia Ewy Kuczyńskiej (szefowej wydziału prawnego i nadzoru PUW), która przestawiła aspekty formalno – prawne ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Wykład „Polska po dobie totalitaryzmów – wyzwania pamięci” przedstawił dr Maciej Korkuć, naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Nie będzie policji historycznej. Nie będziemy nikomu mówić kogo mają wziąć za patrona. To zadanie dla samorządowców, to będzie wasz wybór

podkreślił dr Michał Korkuć.

Na spotkanie przybyło ponad 80 działaczy samorządowych, żywo zainteresowanych tematem. Wiele pytań dotyczyło konkretnych nazw i patronów ulic, np. Jedności Robotniczej i Wyzwolenia.

Na konferencję zaprosili Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku prof. Mirosław Golon.


Ustawa obowiązuje od 2 września 2016 r.

do góry