Nawigacja

Aktualności

99 rocznica uwięzienia przez Niemców Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego – Gdańsk, 29 lipca 2016

  • Józef Piłsudski (1867–1935)

Dyrektor Oddziału Gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej
Dyrektor Aresztu Śledczego w Gdańsku
Okręg Gdański Związku Piłsudczyków RP
Obwód Pomorski Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej

zapraszają

na spotkanie upamiętniające 99 rocznicę uwięzienia przez Niemców w gdańskim więzieniu przy ówczesnej ulicy Schiesstange (dzisiejszy Areszt Śledczy przy ul. Kurkowej) komendanta Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego (późniejszego Naczelnika Państwa Polskiego) i Kazimierza Sosnkowskiego (późniejszego Wodza Naczelnego).

Stało się to w następstwie tzw. „kryzysu przysięgowego” – odmowy przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier. Był to decydujący zwrot w sprawie polskiej podczas I wojny światowej.

Od 11 listopada 2009 roku na murze Aresztu Śledczego w Gdańsku, blisko bramy wyjazdowej na ulicę 3 Maja, znajduje się tablica upamiętniająca ten ważny, gdański epizod w życiu dwóch wybitnych Polaków.

W piątek 29 lipca spotykamy się przy tej tablicy, by przypomnieć pamiętne dni uwięzienia 23-29 lipca 1917 roku i złożyć hołd ludziom, którzy z miłości do Polski „rzucili swój życia los na stos”.

Warta honorowa przy tablicy od 16.15. Od tej chwili można zapalać znicze i składać kwiaty.  Początek właściwego spotkania o godzinie 17, planowane zakończenie około 17.30.

do góry