Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy poświęconej 70. rocznicy aresztowania Danuty Siedzikówny „Inki” – Gdańsk, 20 lipca 2016

20 lipca br. w Gdańsku-Wrzeszczu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej 70. rocznicy aresztowania Danuty Siedzikówny „Inki”

Uroczystość rozpoczął i poprowadził Dyrektor Spółdzielni Elexmetal Marek Lustig, następnie głos zabrali Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon oraz Piotr Szubarczyk, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej. Wśród gości obecny był także Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.  

Wzruszające przemówienie poświęcone okolicznościom aresztowania „Inki” wygłosił Piotr Szubarczyk. Wyjaśnił, że dom przy ul. Wróblewskiego 7, przy którym odbywała się uroczystość, był w 1946 r. lokalem konspiracyjnym V Wileńskiej Brygady AK. Po aresztowaniu „Inki” właśnie do tego miejsca trafił gryps, w którym napisała: „Powiedzcie  mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Obecnie mieszka tam Barbara, córka jednej z dwóch łączniczek wileńskiej AK, sióstr Mikołajewskich (Jadwigi i Haliny), u których „Inka” spędziła ostatnią noc.

Do aresztowania sanitariuszki przez Urząd Bezpieczeństwa doszło 20 lipca około godz. 4 nad ranem. Dom objęto obserwacją, a obie siostry pozostawiono chwilowo w spokoju. W późniejszym czasie również zostały aresztowane i skazane na więzienie. 

Tablicę w asyście honorowej przedstawicieli Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej, pod dowództwem Marka Olczyka (Komendanta Obwodu Pomorskiego i Komendanta SJS 8316 SOT PM) odsłoniła Agnieszka Mikołajewska, wnuczka jednej z sióstr. Jako studentka Akademii Sztuk Pięknych wykonała w ramach swojej pracy dyplomowej czteroczęściową instalację poświęconą „Ince”. Tablicę poświęcił ksiądz Jarosław Czepczyński z Parafii Wojskowo Cywilnej pw. Matki Odkupiciela w Gdańsku.

Warto podkreślić, że inicjatorem przedsięwzięcia i fundatorem odsłonięcia tablicy była lokalna wspólnota i Spółdzielnia Rzemieślnicza Metalowo-Elektrotechniczna Elexmetal w Gdańsku.

Na tablicy widnieje napis:

W tym domu w nocy z 19 na 20 lipca 1946 r. została aresztowana Danuta Siedzikówna „Inka” (1928-1946) sanitariuszka V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej płk. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”.

Organizatorami wydarzenia byli:

  • Spółdzielnia Rzemieślnicza Metalowo-Elektrotechniczna Elexmetal w Gdańsku
  • Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku

Zapraszamy na portali IPN poświęcony Danucie Siedzikównie: inka.ipn.gov.pl

 

 

 

 

do góry