Nawigacja

Aktualności

X Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa IPN – Gniewino, 16–18 maja 2016

 • Wicemistrzowie X Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Prezesa IPN, drużyna z Gdańska
 • 2.jpg
 • 2.jpg
 • Drużyna Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów II z Warszawy.
 • Drużyna Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów II z Warszawy.
 • Gdańszczanie mobilizują się
 • Gdańszczanie mobilizują się
 • 5.jpg
 • 5.jpg
 • Lasy Piaśnicy
 • Lasy Piaśnicy
 • Msza św. w Sanktuarium w Piaśnicy
 • Msza św. w Sanktuarium w Piaśnicy
 • 8.jpg
 • 8.jpg
 • Napastnik ekipy z Gdańska, Arkadiusz Kazański przy piłce
 • Napastnik ekipy z Gdańska, Arkadiusz Kazański przy piłce
 • Konferencja naukowa „Historia piłki nożnej w PRL"
 • Konferencja naukowa „Historia piłki nożnej w PRL"
Event Name X Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa IPN – Gniewino, 16–18 maja 2016
Start Date 16th May 2016 11:08am
End Date 18th May 2016 11:08am
Duration 2 days
Description

W dniach 16–18 maja br. na terenie Hotelu „Mistral” w Gniewinie odbył się X Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa IPN

W turnieju wzięły udział niemal wszystkie oddziały IPN (z wyjątkiem Rzeszowa). Obecna była również reprezentacja Delegatury IPN z Bydgoszczy. Licznie przyjechali goście z Warszawy, która mogła pochwalić się czterema składami piłkarskimi. 

Aura w Gniewinie była mało gościnna. Temperatura oscylowała w granicach 10 stopni, niemal bez przerwy padał deszcz. Wypogodziło się dopiero ostatniego dnia rozgrywek. Trudne warunki pogodowe nie miały jednak większego wpływu na ich przebieg.

Turniej rozpoczął się konferencją naukową pt. „Historia piłki nożnej w PRL”, którą poprowadził dr Karol Nawrocki (naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku). Słowo wstępne wygłosił Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, prof. Mirosław Golon. W konferencji wzięli udział: dr Grzegorz Majchrzak (BEP Centrala), prof. Artur Pasko (Instytut Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku), ks. dr Jarosław Wąsowicz (dyrektor Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej, nieformalny duszpasterz kibiców) i prof. Piotr Godlewski (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku). Z kolejnych wystąpień dowiedzieliśmy się m.in. o rozgrywkach piłkarskich w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej bądź o wpływie aparatu bezpieczeństwa i agentury na piłkę nożną w okresie PRL.

Po konferencji nastąpiło losowanie grup, w których wzięła udział Marzena Kruk (naczelnik Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w Gdańsku). Gdańszczanie trafili do grupy A. Los przydzielił im konkurentów z Wrocławia, Łodzi i BEP-u Warszawa.

Gospodarze mieli trudne zadanie. Bronili tytułu po raz trzeci z rzędu. Do Gniewina przyjechali w osłabionym składzie, ze względu na kontuzję czołowego napastnika, Karola Nawrockiego. Ostatecznie zespół reprezentowali: Arkadiusz Kazański, Michał Przysiecki, Mirosław Roda, Sebastian Dybowski, Stanisław Tadeusz Gomoliszek, Dariusz Sołoduch, Bartłomiej Januszewski, Artur Chomicz, Piotr Kowalski i Karol Lisiecki. 

W pierwszym meczu gospodarze dominowali na boisku pokonując drużynę z Wrocławia 4-1. Bramki zdobyli: Arkadiusz Kazański, Dariusz Sołoduch, Stanisław Tadeusz Gomoliszek i Bartłomiej Januszewski.

17 maja uczestnicy rozgrywek odwiedzili miejsce zbrodni niemieckich w Piaśnicy. Odbyła się uroczysta msza św. i zwiedzanie okolicznych terenów. Tego samego dnia gdańszczanie rozegrali jeszcze dwa mecze fazy grupowej. W pierwszym zwyciężyli wynikiem 3-1 z BEP Warszawa (dwie bramki w wykonaniu Arkadiusza Kazańskiego, trzecia – Michała Przysieckiego). Ostatni mecz z Łodzią zakończył się bezbramkowym remisem. Gdańsk awansował do ćwierćfinału jako najlepsza drużyna fazy grupowej.

W ćwierćfinale odbył się pojedynek z Biurem Prezesa i Dyrektora Generalnego. Mecz był trudny i wyrównany, ostatecznie zakończył się wynikiem 0-0. O dalszym awansie gdańszczan rozstrzygnęły rzuty karne wynikiem 3-2. Karne wykorzystali: Arkadiusz Kazański, Bartłomiej Januszewski i Stanisław Tadeusz Gomoliszek. W półfinale czekała zaliczana do grona faworytów drużyna z Lublina. Dzielnie spisywała się również ekipa Delegatury IPN z Bydgoszczy, ostatecznie zajmując 10 miejsce.

Ostatniego dnia rozegrany został mecz półfinałowy z Lublinem. Obrońcy tytułu wykazali się znakomitą defensywą. O wyniku meczu, zakończonego bezbramkowym remisem, zadecydowały rzuty karne. Wynikiem 3-2 zwyciężyli gospodarze (bramki zdobyli: Arkadiusz Kazański, Bartłomiej Januszewski i Stanisław Tadeusz Gomoliszek).

W finałowym pojedynku zmierzyły się drużyny z Gdańska i Katowic. Ostatecznie tytuł najlepszej drużyny wynikiem 2-0 przeszedł w ręce gości z Katowic. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Lublina. Rozgrywkom przyglądały się liczne rzesze kibiców. Obecny był również Prezes IPN dr Łukasz Kamiński. Zwycięzcom gratulujemy!

Na obszerną fotorelację z wydarzenia zapraszamy na gdański profil Facebook.

do góry