Nawigacja

Aktualności

Prezentacja filmu „Zapora” – Toruń, 16 kwietnia 2016

  • Fot. Artur Wiśniewski (Archipelag Inicjatyw)
Event Name Prezentacja filmu „Zapora” – Toruń, 16 kwietnia 2016
Start Date 16th Apr 2016 10:34am
End Date 16th Apr 2016 10:34am
Duration N/A
Description

16 kwietnia br. w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu odbyła się prezentacja wyprodukowanego przez IPN filmu „Zapora”. Wśród licznie zgromadzonej publiczności obecny był Piotr Wiejak, jeden z twórców filmu. Wydarzenie poprzedziła prelekcja nt. Żołnierzy Niezłomnych przygotowana przez pracowników Delegatury IPN w Bydgoszczy.

„Zapora”
Film „Zapora” w reżyserii Konrada Starczewskiego, pracownika BEP IPN, jest dokumentem poświęconym majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu. Na godzinny obraz składają się przede wszystkim wspomnienia podkomendnych „Zapory”, jego kolegów, przyjaciół i członków rodziny. Dobór tych osób oraz ich wypowiedzi czyni z filmu wartką, dramatyczną opowieść o jednym z najwybitniejszych dowódców partyzanckich Lubelszczyzny – cichociemnego, żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego, zamordowanego przez komunistów i skazanego przez nich na wieczną niepamięć. 


Organizatorem wydarzenia byli: Fundacja Archipelag Inicjatyw, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy.

Na obszerną fotorelację z wydarzenia zapraszamy na stronę Facebook Archipelagu Inicjatyw w Toruniu.

do góry