Nawigacja

Aktualności

Finał IV Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Gdańszczanie – Pomorzanie – Polacy: »Żołnierze Wyklęci«” – 2 marca 2016

 • tn__MG_6063.JPG
 • tn__MG_6034.JPG
 • tn__MG_6034.JPG
 • tn_IMG_5808.JPG
 • tn_IMG_5808.JPG
 • Od lewej: Zbigniew Walczak (WiMBP w Gdańsku), Grażyna Niemyjska (I STO w Gdańsku), Krzysztof Drażba (IPN w Gdańsku), Hanna Zych-Cisoń (Zarząd Województwa Pomorskiego), Paweł Braun (WiMBP w Gdańsku), Sławomir Kępka (X LO w Gdyni)
 • Od lewej: Zbigniew Walczak (WiMBP w Gdańsku), Grażyna Niemyjska (I STO w Gdańsku), Krzysztof Drażba (IPN w Gdańsku), Hanna Zych-Cisoń (Zarząd Województwa Pomorskiego), Paweł Braun (WiMBP w Gdańsku), Sławomir Kępka (X LO w Gdyni)
Event Name Finał IV Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Gdańszczanie – Pomorzanie – Polacy: »Żołnierze Wyklęci«” – 2 marca 2016
Start Date 16th Mar 2016 11:58am
End Date 31st Mar 2016 11:58am
Duration 14 days and 23 hours
Description

Konkurs przebiegał od 1 grudnia 2015 r. do 2 marca 2016 r. Adresowany był do uczniów klas podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego. Odbywał się w dwóch kategoriach: wiedzy historycznej oraz plastyczny. Pierwszy etap konkursu wiedzy historycznej odbył się 18 stycznia 2016 r., o godz. 15.00, w 17 szkołach podstawowych, 10 gimnazjalnych i 11 ponadgimnazjalnych. W wyniku tych eliminacji do finału przeszło 36 uczniów szkół podstawowych, 15 gimnazjalistów i 15 licealistów. Dla tej grupy finalistów OBEP IPN Gdańsk przygotował warsztaty historyczne, które odbyły się 8 i 10 lutego 2016 r. w siedzibie IPN w Gdańsku. Warsztaty poprowadzili pracownicy tej placówki: Artur Chomicz i Bartosz Januszewski.

Finał konkursu wiedzy historycznej przebiegał w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku, w Sali Okrągłej im. Lecha Bądkowskiego, 2 marca 2016 r. Najpierw wszyscy finaliści pisali test, a potem oglądali spektakl teatralny Nam nie wolno zapomnieć. Historia Żołnierzy Wyklętych w wykonaniu Klubu Miłośników Przeszłości z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bytowie, reżyserowany przez nauczycielkę Beatę Sandak.

Następnie ogłoszono wyniki i wręczono dyplomy oraz książki, kalendarze i bony upominkowe dla laureatów i finalistów (miejsca od 1 do 15) na poziomie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nagrodzono również autorów konkursu plastycznego. Wzięło w nim udział 56 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z województwa pomorskiego. Do konkursu zgłoszono 61 prac. Były to rzeźby, projekty znaczków pocztowych, medali oraz plakaty historyczne. Komisja konkursowa przyznała miejsca od 1 do 3 oraz specjalne wyróżnienie na każdym poziomie (szkoły podstawowe i gimnazjalne). Zostali też uhonorowani dyplomami i nagrodami książkowymi nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu, zarówno w części historycznej, jak i plastycznej, czyli 39 osób.

Nagrody wręczali dyrektorzy szkół – organizatorów (Hanna Sempka, Jolanta Zabrocka, Magdalena Piwowarska), dr Karol Nawrocki – naczelnik OBEP IPN, Krzysztof Drażba – kierownik Referatu Edukacji Historycznej oraz pracownicy IPN Agnieszka Gumińska i Bartosz Januszewski oraz Zbigniew Walczak – kierownik Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Gdańsku. Telewizja TVP Gdańsk nakręciła krótką relację z tego wydarzenia i przedstawiła w wieczornej audycji „Panorama”.


 Organizatorzy konkursu:

 • I Zespół Szkół STO w Gdańsku (Grażyna Niemyjska)
 • III Podstawowo-Gimnazjalnego Zespół Szkół Społecznych STO (Paweł Beczek)
 • X Liceum Ogólnokształcące w Gdyni (Sławomir Kępka)
 • OBEP IPN Gdańsk (Krzysztof Drażba)
 • WiMBP w Gdańsku (Zbigniew Walczak)

Informację sporządziła Grażyna Niemyjska

do góry