Nawigacja

Aktualności

Wykład dr. Lecha Kowalskiego „Cze.Kiszczak. Sowiecka służba generała”. Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy – 12 kwietnia 2016

  • 3.jpg
  • l.kowalski.jpg
  • l.kowalski.jpg
  • Dr Lech Kowalski
  • Dr Lech Kowalski
  • Goście spotkania, zgromadzenie w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Bydgoszczy
  • Goście spotkania, zgromadzenie w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Bydgoszczy
  • Pytania od publiczności
  • Pytania od publiczności
Event Name Wykład dr. Lecha Kowalskiego „Cze.Kiszczak. Sowiecka służba generała”. Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy – 12 kwietnia 2016
Start Date 12th Apr 2016 8:12am
End Date 12th Apr 2016 8:12am
Duration N/A
Description

12 kwietnia br. w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Bydgoszczy odbyło się kolejne spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Gościem wydarzenia był dr Lech Kowalski, który przedstawił wykład pt.: „Cze.Kiszczak. Sowiecka służba generała”.

Dr Lech Kowalski – historyk wojskowości, autor książek „Jaruzelski. Generał ze skazą” i „Cze.Kiszczak. Biografia gen. broni Czesława Kiszczaka”.


Generał Czesław Kiszczak to typowe dziecię enkawudowsko-ubeckie, wyrosłe na piersi czołowych zbrodniarzy z sowieckich służb specjalnych, których przysłano do powojennej Polski, by wespół z rodzimą bezpieką cywilną i wojskową oraz pepeerowskimi komunistami współtworzyli świat pełen iluzji ideologicznych i zakłamania bolszewickiego

[Lech Kowalski] 

Życiorys generała broni Czesława Kiszczaka jest jak historia PRL pisana przez pryzmat losów jednego człowieka, funkcjonariusza wojskowych służb kontrwywiadowczych i wywiadowczych, szefa cywilnego aparatu przemocy i drugiej po Jaruzelskim osoby w strukturze władzy PRL lat 80.

[Sławomir Cenckiewicz, „Historia Do Rzeczy”] 

Grając przed duchownymi i ludźmi kultury liberała, Kiszczak przez całą dekadę lat 80. nie tylko tolerował takie metody walki MO i SB z opozycją jak pobicia, porwania czy tortury, ale niektóre z nich przypuszczalnie sam inspirował. Gdy zaś w ich konsekwencji dochodziło do śmierci ofiar, wówczas robił co się dało by sprawę zatuszować. Metody jakie stosował zostały najlepiej zilustrowane po zabiciu przez milicjantów maturzysty Grzegorza Przemyka, o co - pod osobistym nadzorem Kiszczaka – oskarżono i skazano załogę karetki pogotowia, która przewiozła go z komisariatu do szpitala.

[Antoni Dudek, historia.wp.pl] 

Zapraszamy na kolejne spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy. Fotorelacja z bieżącego i wcześniejszego wydarzenia dostępna jest na stronie internetowej Facebook Delegatury IPN w Bydgoszczy.

Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy, Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy.

do góry