Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności Jerzemu Matyjkowi – Toruń, 9 marca 2016

Event Name Uroczystość wręczenie Krzyża Wolności i Solidarności Jerzemu Matyjkowi – Toruń, 9 marca 2016
Start Date 9th Mar 2016 12:26pm
End Date 9th Mar 2016 12:26pm
Duration N/A
Description

9 marca br. (w środę) w Toruniu prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński wręczył Krzyż Wolności i Solidarności Jerzemu Matyjkowi.

Jerzy Matyjek został odznaczony za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Krzyż został nadany przez Prezydenta RP na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

***

Jerzy Matyjek (ur. 14.11.1926 r.) – lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu, prezes toruńskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Od lat 70. XX wieku zaangażowany w działalność opozycyjną. W sierpniu 1980 r. doradca Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Zakładach Urządzeń Okrętowych „Towimor” w Toruniu. W grudniu 1980 r. członek toruńskiego MKZ. Uczestnik I Krajowego Zjazdu NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Współtwórca i aktywny działacz toruńskiego Komitetu Obrony Więźniów za Przekonania. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany w okresie od 13 grudnia 1981 r. do 24 lutego 1982 r. w Ośrodkach Odosobnienia w Potulicach i Jaworzu. Zwolniony na skutek interwencji biskupa chełmińskiego M. Przykuckiego na rzecz uwięzionych członków KIK. Po zwolnieniu z internowania został odwołany z dotychczas pełnionej funkcji ordynatora Oddziału Neurologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Na skutek protestu lekarzy został przywrócony na stanowisko. W latach 80. funkcjonariusze toruńskiej służby bezpieczeństwa wielokrotnie przeprowadzali rozmowy ostrzegawcze z ww. z powodu prezentowanej przez niego krytycznej postawy wobec ówczesnej sytuacji w kraju.

(Wstęp tylko dla osób z zaproszeniami)

do góry