Nawigacja

Aktualności

Wykład dr. Krzysztofa Osińskiego „Leszek Biały (1919–1945) – pierwszy »Żołnierz Wyklęty« z Bydgoszczy”. Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy – 3 marca 2016

  • Od lewej: dr Krzysztof Osiński (IPN w Bydgoszczy), dr Marek Szymaniak (IPN w Bydgoszczy), Michał Krzemkowski (radny Sejmiku Wojewódzkiego)
  • k.osinski.jpg
  • k.osinski.jpg
  • Dr Krzysztof Osiński w czasie wystąpienia
  • Dr Krzysztof Osiński w czasie wystąpienia
  • Miejsce: Sala Sesyjna Urzędu Miasta w Bydgoszczy
  • Miejsce: Sala Sesyjna Urzędu Miasta w Bydgoszczy
  • 4.jpg
  • 4.jpg
Event Name Wykład dr. Krzysztofa Osińskiego „Leszek Biały (1919–1945) – pierwszy »Żołnierz Wyklęty« z Bydgoszczy”. Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy – 3 marca 2016
Start Date 3rd Mar 2016 8:01am
End Date 3rd Mar 2016 8:01am
Duration N/A
Description

3 marca br. w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Bydgoszczy odbyło się spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, w trakcie którego dr Krzysztof Osiński przedstawił wykład pt. Leszek Biały (1919–1945) – pierwszy „Żołnierz Wyklęty” z Bydgoszczy. Spotkanie poprowadził dr Marek Szymaniak (kierujący pracą pionu naukowego w delegaturze IPN w Bydgoszczy).

***

Leszek Biały to bydgoski symbol niezłomności, patriotyzmu i poświęcenia dla Ojczyzny. Pomimo młodego wieku, w czasie II wojny światowej czynnie walczył w szeregach Armii Krajowej, stając się z czasem szefem łączności w Okręgu Pomorze AK. Organizował struktury konspiracyjne, przeprowadzał akcje dywersyjne i sabotażowe, utrzymywał kontakty z przedstawicielami konspiracji z Pomorza i innych ziem okupowanego kraju, a także z oddziałami partyzanckimi stacjonującymi w Borach Tucholskich.

Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Bydgoszczy w 1945 r. Leszek Biały został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i poddany brutalnemu śledztwu. Po trwających tydzień męczarniach zamordowany i pochowany pod śmietnikiem na podwórzu siedziby UB przy ulicy Markwarta. Rodzice Leszka Białego o losie, jaki spotkał ich syna, dowiedzieli się dopiero po dwunastu latach. W 1957 r. doprowadzili do ekshumacji jego szczątków, które pochowali na cmentarzu na Bielawkach. 

Leszek Biały uznawany jest za pierwszego „Żołnierza Wyklętego” w Bydgoszczy. Sprawcy jego śmierci nigdy nie ponieśli żadnej odpowiedzialności za popełnioną zbrodnie, pomimo, że jeden z nich cały czas żyje i mieszka w Toruniu.

***

Krzysztof Osiński – dr nauk humanistycznych w zakresie historii. Pracownik naukowy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku, Delegatura w Bydgoszczy. Specjalizuje się w historii najnowszej regionu kujawsko-pomorskiego, w tym szczególnie dziejach opozycji antykomunistycznej i represjach stanu wojennego. Autor wielu artykułów i książek, w tym m.in. Walka o Wielką Polskę. Narodowa Demokracja wobec rządów sanacji na terenie województwa pomorskiego w latach 1926–1939 (2008); Zarys dziejów NSZZ „Solidarność” Regionu Bydgoskiego 1980–1990 (2010); Internowani w stanie wojennym z województwa bydgoskiego (2011); Kryzys bydgoski 1981. Przyczyny, przebieg, konsekwencje, t. 1–2 (współautor, 2013).

Zapraszamy na fotorelację ze spotkania oraz informacje o innych wydarzeniach na profil Facebook delegatury IPN w Bydgoszczy.


Organizatorami spotkania byli: Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy i Michał Krzemkowski (radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego).

do góry