Nawigacja

Aktualności

Wykład Pawła Sztamy „Mord na generale Auguście Fieldorfie »Nilu«. Wybrane aspekty”. Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście – Gdańsk, 24 lutego 2016

Event Name Wykład Pawła Sztamy „Mord na generale Auguście Fieldorfie »Nilu«. Wybrane aspekty”. Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście – Gdańsk, 24 lutego 2016
Start Date 24th Feb 2016 11:29am
End Date 24th Feb 2016 11:29am
Duration N/A
Description

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza na kolejne spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Gościem spotkanie będzie Paweł Sztama, doktorant Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którego zainteresowania badawcze związane są z życiem i procesem generała „Nila”. Tematem spotkania będą okoliczności śmierci „Nila”.

***

Gen. bryg. August Emil Fieldorf „Nil” (1895–1953) należał do pokolenia, którego młodość przypadła na czas odrodzenia Polski jako państwa i wojny z bolszewikami o jej suwerenny byt, a wiek męski na lata II wojny światowej. Generał „Nil” to żołnierz I Brygady Legionów, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, zawodowy oficer broniący granic Ojczyzny w czasie kampanii polskiej 1939 roku. Po klęsce wrześniowej przedostaje się do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Do okupowanej Polski powraca jesienią 1940 roku.

W kraju prowadzi działalność konspiracyjną. Wstępuje do Związku Walki Zbrojnej, przekształconego później w Armię Krajową. W 1942 roku przejmuje dowództwo nad Kedywem (Kierownictwo Dywersji) Komendy Głównej AK. Na jego rozkaz zlikwidowano dowódcę SS w dystrykcie warszawskim, Franza Kutscherę.

Wiosną 1944 roku współtworzy zakonspirowaną organizację „NIE”, której cel stanowiło przygotowanie części struktur AK do dalszego działania w ukryciu wobec zbliżających się od wschodu Sowietów.

Aresztowany pod fałszywym nazwiskiem w marcu 1945 roku przez NKWD, zostaje zesłany na Ural, skąd udaje mu się wrócić do Ojczyzny w roku 1947. Rok później władze komunistyczne w Polsce ogłaszają amnestię. Fieldorf podejmuje decyzję, że ujawni nowym władzom swoją tożsamość. Zostaje aresztowany w 1950 roku. W sfingowanym procesie otrzymuje karę śmierci. Wyrok przez powieszenie wykonano 24 marca 1953 roku w więzieniu na Mokotowie.

Komuniści zamordowali jednego z najdzielniejszych oficerów Wojska Polskiego, człowieka prawego, który całe swoje życie poświęcił walce o wolną Polskę.

Szerzej jego postać przedstawi Paweł Sztama, doktorant Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którego zainteresowania badawcze związane są z życiem i procesem generała „Nila”.


24 lutego 2016, godz. 17.00 (środa)
al. Grunwaldzka 216 (siedziba gdańskiego oddziału IPN) 

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Pliki do pobrania

do góry