Nawigacja

Aktualności

Uroczystość odsłonięcia pomnika bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego – Nowe Miasto Lubawskie, 21 czerwca 2023

Na terenie Klubu Sportowego „Drwęca” w Nowym Mieście Lubawskim z inicjatywy jej prezesa, Leszka Kopiczyńskiego Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku wespół z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych ufundowało pomnik założyciela klubu, ks. Franciszka Rogaczewskiego. Odlane z brązu popiersie błogosławionego księdza wyszło spod dłuta profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, artysty rzeźbiarza Karola Badyny.

Uroczystość rozpoczęła uroczysta Msza święta w bazylice św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim pod przewodnictwem ks. proboszcza Zbigniewa Markowskiego. Kazanie przybliżające postawę i sylwetkę ks. Franciszka Rogaczewskiego wygłosił ks. kanonik dr Leszek Jażdżewski, dyrektor Archiwum Archidiecezji Gdańskiej który pytał: 

Jak to możliwe, że błogosławiony Franciszek Rogaczewski zachował polskie serce i polską duszę?  Niewątpliwie wpływ na to miała jego rodzina, która zawsze jest pierwszym seminarium. Możemy mówić dużo pięknych rzeczy w kościele i w szkole, wspaniale wychowywać, możemy kształtować młodzież w duchu sportowym, ale jeżeli nie ma w rodzinie patriotyzmu, odniesienia do Boga, tego ducha serca polskiego, wtedy nasze wysiłki, wysiłki kościoła, szkoły i państwa są wysiłkami dającymi niewielkie plony. Najpierw musi być to źródło, z którego człowiek wyrasta, rodzina, środowisko domowe, bliscy. Dzięki nim ks. Franciszek Rogaczewski zachował polskie serce i polską duszę. (…) Błogosławiony Franciszek Rogaczewski hojnie siał, ale też hojnie zbierał. Siał w postaci zakładanych stowarzyszeń i grup, jako kapelan polskich pocztowców i kolejarzy w Wolnym Mieście Gdańsku i wielu innych różnych organizacji śpiewaczych. Krzewiciel patriotyzmu, który z Wolnego Miasta Gdańska, gdzie Polacy byli mniejszością, prowadził ich do Warszawy i Częstochowy, aby pokazać im jak wielka i piękna jest Polska.

Po mszy delegacje udały się na teren najstarszego na Warmii i Mazurach Klubu Sportowego „Drwęca”, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości. Oddział IPN w Gdańsku reprezentował dyrektor dr Paweł Warot, który w okolicznościowym przemówieniu mówił:

Dokonujemy dzisiaj odsłonięcia ważnego pomnika, pomnika poświęconego bohaterowi, błogosławionemu księdzu Franciszkowi Rogaczewskiemu. To bohater, który tutaj na Ziemi Lubawskiej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości budował polskie życie, ale na tym nie poprzestał. Następnie pracował w Wolnym Mieści Gdańsku, które jak wiemy z wolnością nie miało nic wspólnego. Tam przyczynił się do tego, aby powstawały kolejne polskie parafie. Za to został przez Niemców w okrutny sposób zamordowany.

Klub Sportowy „Drwęca”, który nie tak dawno obchodził 100. rocznicę istnienia podjął  ważną decyzję o kultywowaniu tradycji, wychowania młodzieży w duchu sportowym patriotycznym, ale też nie zapomniał o swoich korzeniach – zauważył burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego, Józef Blank.

Pamiętam pierwsze spotkanie z prezesem klubu, który przyszedł z inicjatywą budowy pomnika ks. Franciszka Rogaczewskiego. Dzisiaj możemy się z tego fakty cieszyć. Pamiętam sentencję, które były zapisane w auli zespołu szkół w Lubawie: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” – powiedział Marek Borkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Mieści Lubawskim.

Ważne dla naszej przyszłości jest pielęgnowanie prawdy o przeszłości. Z uwagi na wszechobecny w polskiej przeszłości, przynajmniej w ciągu ostatnich trzystu lat, wymiar "walki i męczeństwa", powracanie do takich wydarzeń nie jest łatwe, ale jest konieczne, jeśli chcemy budować bezpieczne i dostatnie życie dla kolejnych pokoleń – podkreślił prof. dr hab. Piotr Kostyło, kierownik Katedry Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, członek Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy oddziale IPN w Gdańsku. 

 

Głos zabrał także w imieniu Stowarzyszenia „Godność” Andrzej Osipów.

W uroczystościach wzięli również udział: 

  • Władysław Kałudziński – pełnomocnik Wojewody Warmińsko-Mazurskiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
  • Małgorzata Gołębicka-Matusiak  - Zastępca Kierownika Biura Dialogu Społecznego i Pożytku Publicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego
  • Józef Blank – Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego
  • Andrzej Nadolskiego - Przewodniczący Rady Miejskiej w NML
  • Andrzej Ochlak – Starosta Powiatu Nowomiejskiego
  • Jacek Wolski – przedstawiciel Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie
  • Andrzej Brach – zastępca Wójta Gminy Iława 
  • Jerzy Resicki – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w NML
  • Przedstawiciele Zespołu Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w NML wraz z młodzieżą.

Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej reprezentowała naczelnik Katarzyna Lisiecka wraz z pracownikami.

do góry