Nawigacja

Aktualności

Wykład dr. Andrzeja Zawistowskiego „PRL – czy jest się o co spierać?”. Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy – 21 października 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy zapraszają na październikowe spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy, w czasie którego dr Andrzej Zawistowski przedstawi wykład pt. „PRL – czy jest się o co spierać?”.

PRL staje się elementem dzisiejszej popkultury. Wizerunki z komunistycznymi gensekami zdobią lokale wzorowane na minioną epokę. Zainteresowaniem cieszą się przedmioty codziennego użytku przypominające socjalistyczny design z czasów gierkowskich. Często wspomina się o Polsce Ludowej jako „najweselszym baraku w socjalistycznym obozie”. W tym obrazie reżimu, zainstalowanego przy pomocy sowieckich bagnetów, nie ma miejsca na ofiary i dewastację społeczno-gospodarczą Polski. Mimo swoiście rozumianej „liberalizacji” systemu na przestrzeni dekad, jeszcze w 1989 roku ginęli ludzie opozycji antykomunistycznej, a w prasie pisano o „nieznanych sprawcach”. Dr Andrzej Zawistowski rozprawia się z mitem PRL jako państwa suwerennego, mogącego prowadzić politykę leżącą w interesie Polaków.

***

Dr Andrzej Zawistowski – dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W pracy naukowej specjalizuje się w najnowszej historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów gospodarczych i społecznych. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych (m.in. Kombinat. Dzieje Zambrowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego – wielkiej inwestycji planu sześcioletniego; Bibliografia historii gospodarczej Polski w latach 1944–1989; Sprawy gospodarcze w dokumentach pierwszej Solidarności). Publikował również w prasie, m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Powszechnym” oraz periodykach polonijnych. Zaangażowany w akcję dekomunizacji przestrzeni publicznej polskich miast, której celem jest likwidacji komunistycznych pomników i zmiana nazw ulic. Jest autorem opracowań i konsultantem naukowym planszowych gier historycznych (m.in. „Awans – zostań Marszałkiem Polski”, „Wroniec”, „Kolejka”). Za swoją działalność naukową i organizacyjną był wyróżniany m.in. przez Rektora SGH oraz Prezesa IPN. W 2010 r. prezydent RP odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi.


Sala Sesyjna Urzędu Miasta Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1)
21 października, godz. 17.30

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Bieżące informacje na temat działalności dostępne są na stronie internetowej Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy.

do góry