Nawigacja

Aktualności

Promocja planszowej gry edukacyjnej „Toruńskie ścieżki pamięci. Wiek XX” – Toruń, 21 października 2015

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy zaprasza 21 października br. na premierę planszowej gry edukacyjnej „Toruńskie ścieżki pamięci. Wiek XX”.

PROGRAM

Konferencja prasowa dot. gry „Toruńskie ścieżki pamięci. Wiek XX” i uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Stanisławy Jaworskiej

 • 11.30–12.30: konferencja prasowa
  • wystąpienie przedstawiciela Urzędu Miasta Torunia
  • wystąpienie przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego
  • wystąpienia dyrektora BEP IPN dr. Andrzeja Zawistowskiego 
  • prezentacja gry
  • Udział w pokazowej lekcji z wykorzystaniem gry
 • 12.30–13.00: złożenie kwiatów pod pomnikiem Stanisławy Jaworskiej (przy szkole) i w miejscu pamięci narodowej na Barbarce

Miejsce: Zespół Szkół Nr 9 w Toruniu (Wrzosy, ul. Rzepakowa 7/9)
Termin: 21 października 2015 (w środę), 11.30–13.00

***

Warsztaty dla nauczycieli toruńskich szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych na których autor gry – dr Tomasz Ceran z Delegatury IPN w Bydgoszczy przedstawi możliwości wykorzystania gry jako narzędzia dydaktycznego w nauczaniu historii. Każdy uczestnik warsztatów będzie miał możliwość zagrać w „Toruńskie ścieżki pamięci”. Na zakończenie spotkania przedstawiciel każdej szkoły otrzyma bezpłatnie komplet gier.

 • 16.00–17.00 nauczyciele z toruńskich szkół podstawowych
 • 17.00–18.00 nauczyciele z toruńskich gimnazjów
 • 18.00–19.00 nauczyciele z toruńskich szkół ponadgimnazjalnych

Miejsce: Biblioteka Pedagogiczna im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu (ul. J. H. Dąbrowskiego 4)
Termin: 21 października 2015 (w środę), godz. 16.00–19.00

Wstęp wolny. Zapraszamy.


 Opis gry:

Jak często, idąc do szkoły, sklepu czy pracy, mijamy pomniki i tablice pamiątkowe? Czy zwracamy uwagę na miejsca pamięci narodowej? Pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy we współpracy z Urzędem Miasta Torunia i Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego opracowali planszową grę edukacyjną „Toruńskie ścieżki pamięci. Wiek XX”. Grę przygotowano głównie z myślą o uczniach toruńskich szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, trzy warianty przeprowadzenia rozgrywki sprawiają jednak, że mogą po nią sięgnąć także dorośli. Gra nie tylko dostarcza rozrywki, ale także przekazuje konkretną wiedzę historyczną o dziejach Torunia i Polski w minionym stuleciu. Pokazuje, jak przeszłość styka się z teraźniejszością i jak ściśle historia regionalna wiąże się z historią ogólnopolską. Uczy patriotyzmu i szacunku dla „małej” i „dużej” Ojczyzny. Wreszcie, Toruńskie ścieżki pamięci to gra edukacyjna nie tylko o przeszłości, ale także o współczesnym Toruniu.

Liczba graczy: 2–6
Wiek: 8+
Czas gry: ok. 20–40 minut

Gra składa się z:
48 ponumerowanych kart do gry z fotografiami miejsc pamięci (24 pary)
24 kart odpowiedzi z nazwami miejsc pamięci
planszy (mapy Torunia) z zaznaczonymi miejscami pamięci
24 żetonów premii
klepsydry
instrukcji z historycznym komentarzem
płyty CD z prezentacją toruńskich miejsc pamięci

Poznaj miejsca pamięci narodowej w Toruniu związane z historią XX wieku! Dowiedz się, jakie wydarzenia upamiętniają! Odsłoń dwa identyczne obrazki, wybierz właściwą kartę odpowiedzi i wskaż miejsca pamięci narodowej na mapie Torunia. Zagraj w „memory klasyczne”, „memory historyczne” lub „memory historyczno-topograficzne”. Zacznij dostrzegać przeszłość w teraźniejszości oraz historię wokół siebie.

„Toruńskie ścieżki pamięci. Wiek XX” to druga gra planszowa wydana przez Delegaturę IPN w Bydgoszczy. W 2014 r. ukazały się „Bydgoskie ścieżki pamięci. Wiek XX”.

do góry