Nawigacja

Aktualności

Uroczystość odsłonięcia obelisku poświęconego Danucie Siedzikównie „Ince” oraz inscenizacja historyczna – Luzino–Kartuzy, 4 października 2015

4 października br. w Luzinie i Kartuzach odbyły się uroczystości oraz inscenizacje historyczne poświęcone Żołnierzom Wyklętym. 

Uroczystości rozpoczęły się przed południem w Luzinie od inscenizacji, przedstawiającej odbicie więźniów z posterunku milicji, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury. Po południu na terenie parku im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Kartuzach został odsłonięty obelisk poświęcony sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady AK. Następnie w Muzeum Kaszubskim odbyła się rekonstrukcja historyczna ukazująca odbicie więźniów z Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

W uroczystości wziął udział Krzysztof Filip, reprezentujący gdański oddział IPN. W wystąpieniu zaznaczył, że:

W takich budynkach ludzi, którzy walczyli o wolność ojczyzny, spotykały najcięższe represje. Ofiarą UB była właśnie Danka Siedzikówna – „Inka”. My, biorąc udział w takich uroczystościach, oddajemy chwałę bohaterom.

W inscenizacji wzięli udział członkowie m.in. Trójmiejskiej Grupy Rekonstrukcyjnej. Organizatorami uroczystości były Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie oraz Muzeum Kaszubskie w Kartuzach.

do góry