Nawigacja

Aktualności

„Nieukarani zbrodniarze niemieccy, czyli powojenne »rozliczenia« z winnymi eksterminacji Polaków na Pomorzu”. Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. „Grota” w Bydgoszczy – 29 września 2015

  • Plakat

29 września br. w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Bydgoszczy odbyło się spotkanie z Maciejem Mazurkiewiczem, przeprowadzone w ramach działalności Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Spotkanie otworzył dr Marek Szymański, kierujący pracą pionu naukowego IPN w Bydgoszczy. Gość spotkania przedstawił wykład pt. „Nieukarani zbrodniarze niemieccy, czyli powojenne »rozliczenia« z winnymi eksterminacji Polaków na Pomorzu”.

***

Niemieccy historycy twierdzą, że po utworzeniu w 1949 roku RFN byli naziści kontynuowali kariery – „nazistowska przeszłość nie stanowiła po wojnie żadnej istotnej przeszkody w karierze w zachodnioniemieckim wymiarze sprawiedliwości” brzmiał komunikat specjalnej komisji. Oficerowie Wehrmachtu i SS w latach sześćdziesiątych zajmowali wysokie stanowiska np. w Policji, a według akt ujawnionych przez niemiecką Federalną Służbę Wywiadowczą część z nich tworzyła w początkach istnienia państwa „tajną armię” RFN. Dieter Schenk, w książce poświęconej zbrodni na lwowskich profesorach, wspomina, że nikt ze zbrodniarzy nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Czy można mówić o denazyfikacji i rozliczeniu się ze zbrodniczą przeszłością narodu niemieckiego?

Historię powojennych rozliczeń zbrodniarzy niemieckich przedstawił Maciej Mazurkiewicz w pierwszym po wakacyjnej przerwie spotkaniu Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy.

do góry