Nawigacja

Aktualności

Obchody wybuchu 76. rocznicy II wojny światowej – Gdańsk, 1 września 2015

  • Tablica pamiątkowa na budynku Victoriaschule, przy której każdego roku odbywają się uroczystości
  • Uroczystość ekumeniczną poprowadził Piotr Mazurek (Towarzystwo Przyjaciół Gdańska)
  • Uroczystości przy budynku Victoriaschule

1 września br. obchodziliśmy 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W Gdańsku odbyły się uroczystości z udziałem władz państwowych i samorządowych, a także przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej.

Obchody rozpoczęły się tradycyjnie o 4.45 na Westerplatte. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda i premier Ewa Kopacz. Gospodarzem uroczystości był prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował prezes IPN dr Łukasz Kamiński.

Przed południem odbyły się uroczystości przy budynku Victoriaschule (obecnie Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego). Miejsce to było w pierwszych dniach II wojny światowej świadkiem kaźni przedstawicieli Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku. 

Pod tablicą upamiętniającą te tragiczne wydarzenia zebrali się parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, urzędów państwowych i stowarzyszeń. Prezydenta Andrzeja Dudę reprezentował Maciej Łopiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, obecna była także eurodeputowana Anna Fotyga oraz Cornelia Pieper, konsul Niemiec w Gdańsku. Wieniec w imieniu gdańskiego oddziału IPN złożył dr Karol Nawrocki, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Prowadzący uroczystość Piotr Mazurek (przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Gdańska) powiedział:

Z każdym rokiem ubywa świadków wydarzeń z lat międzywojennych i tego, co się stało po wybuchu wojny. Naszym obowiązek jest podtrzymywać pamięć o ich męczeństwie

Po południu odbyła się msza św. oraz uroczystość złożenia wieńców pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej. Eucharystii przewodniczył ks. prałat Zbigniew Zieliński, proboszcz bazyliki Mariackiej. W trakcie homilii powiedział:

Chwała bohaterom! Wypowiadamy te słowa z wdzięcznością wobec tych, którzy swoje życie za nas oddali, ale powinniśmy je również skierować w przyszłość, do młodzieży, aby miłość do ojczyzny zachęcała ich do budowania Polski pięknej, bogatej wolnością, szlachetnością serc i mądrością umysłów

Uroczystość zgromadziła mieszkańców miasta, przedstawicieli m.in. władz państwowych, miejskich, kombatantów i pocztowców. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku reprezentował dyrektor prof. Mirosław Golon oraz naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku dr Karol Nawrocki.

Fot. Marcin Węgliński, IPN Gdańsk

do góry