Nawigacja

Aktualności

Obchody XXXV-lecia narodzin „Solidarności” – Gdańsk, 31 sierpnia 2015

  • Fragment uroczystości w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Po prawej Prezydent RP Andrzej Duda, w głębi Prezes IPN dr Łukasz Kamiński

„Solidarność” nie może zaniedbać troski o tę historię tak bliską, a równocześnie już odległą...

Jan Paweł II, Watykan, 11 listopada 2003 r.

31 sierpnia br. przypada 35. rocznica Sierpnia '80 i utworzenia NSZZ „Solidarność”. W Gdańsku od rana obchodzone są uroczystości z udziałem władz państwowych i samorządowych, przedstawicieli związków zawodowych, instytucji społecznych i kulturalnych, mieszkańców miasta i gości. Wzięli w nich udział również przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej z prezesem IPN dr. Łukaszem Kamińskim na czele.

W południe w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbyła się uroczysta msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia i ks. proboszcza Ludwika Kowalskiego. W kazaniu poświęconym historii i posłaniu NSZZ „Solidarność” znalazły się również wątki dotyczące roli Instytutu Pamięci Narodowej w upamiętnianiu żołnierzy wyklętych, w tym Danuty Siedzikówny „Inki”, której pomnik został odsłonięty w Gdańsku-Oruni 30 sierpnia. W uroczystości uczestniczył Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.

Po mszy św. zgromadzeni przeszli w pochodzie na Plac Solidarności, gdzie pod historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina złożono wieńce. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował prezes IPN dr Łukasz Kamiński, prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku oraz dr Karol Nawrocki, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Dalsza część uroczystości odbyła się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Po południu delegacja IPN udała się pod pomnik Anny Walentynowicz w Gdańsku-Wrzeszczu (odsłonięty w połowie sierpnia), gdzie również zostały złożone kwiaty.

do góry