Nawigacja

Aktualności

Dziesiąty dzień pracy zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku – 29 lipca 2015

  • Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku kontynuowane są prace poszukiwawcze i ekshumacyjne
  • Odnaleziono cztery kolejne pochówki ze śladami po kulach
  • Badane jest jest miejsce pochowania por. Adama Dedio

Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka drugi tydzień kontynuuje prace poszukiwawcze i ekshumacyjne.

Obecnie poszukiwania prowadzone są w trzech wykopach. W największym z nich (obecnie zasypywanym) odnaleziono szczątki pochodzące z dawnego cmentarza niemieckiego działającego do 1945 r. 

W drugim wykopie odsłonięto cztery szkielety ze śladami po kulach. Trzy z nich pochowane zostały w półtrumnach, jedna w trumnie. Przy ciałach odnaleziono guziki wojskowe (w tym jeden z orłem) oraz medalik. Szczątki zostały już częściowo podjęte i przeniesione do laboratorium polowego. Łącznie od początku badań odsłonięto osiem pochówków – ofiar więzienia przy ul. Kurkowej.

Na prośbę i za zgodą rodziny badane jest również miejsce pochowania por. Adama Dedio. Zespół po usunięciu pomnika wykonał płytki wykop, w którym odsłaniane są szczątki.

W najbliższych dniach planowane jest otworzenie wykopów bezpośrednio przy ogrodzeniu Cmentarza Garnizonowego.

Prace realizowane są w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku. Począwszy od 20 lipca zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka odnalazł w sumie trzydzieści pięć pochówków.

do góry