Nawigacja

Aktualności

Początek II etapu prac na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku – 20 lipca 2015

  • Pierwsze godziny prac poszukiwawczych. W głębi po lewej prof. Krzysztof Szwagrzyk
  • Na terenie wykopu natrafiono na pierwsze szczątki ludzkie
  • Miejsce: Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku

20 lipca br. rozpoczął się na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku II etap prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych. Prace obejmują teren kwatery numer 14. Ich celem jest odnalezienie szczątków ofiar komunizmu, straconych i zmarłych w więzieniu przy ul. Kurkowej.

Archeolodzy oceniają teren prac jako trudny. Badania z września ubiegłego roku wykazały, że w pierwszych warstwach ziemnych zalega sporo gruzu. Do jego usunięcia konieczne będzie użycie cięższego sprzętu. W pierwszych godzinach pracy dokonano ogrodzenia terenu oraz wykonano pierwszy wykop sondażowy.

Profesor Krzysztof Szwagrzyk ocenił, że poszukiwania potrwają przynajmniej dziesięć dni. Jeśli pozwoli na to czas, obejmą również teren przylegający do planowanych wykopów.

Prace realizowane są w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku przez Samodzielny Wydział Poszukiwań IPN we współpracy ze specjalistami z Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu oraz firmy archeologicznej Tempus.

Zapraszamy na stronę Facebook gdańskiego oddziału IPN, na której będziemy publikować fotorelacje oraz krótkie sprawozdania z kolejnych etapów pracy na Cmentarzu Garnizonowym. 


Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku od połowy 1946 r. do początków lat 50. pochowano ciała zmarłych i straconych w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej. Według dotychczasowych ustaleń były to szczątki Heinza Baumanna, Adama Dedio, Jana Drelicha, Henryka Ernesta, Norberta Imbery'ego, Stanisława Kulika, Tadeusza Mańkowskiego, Stefana Paczkowskiego, Feliksa Selmanowicza i Danuty Siedzikówny. Pierwszy etap prac zakończył się we wrześniu 2014 r. Jego efektem było odnalezienie (potwierdzone późniejszą identyfikacją) m.in. szczątków Danuty Siedzikówny.

do góry