Nawigacja

Aktualności

XVI Kościerskie Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina 2015” – Kościerzyna, 11 lipca 2015

  • Oddział IPN w Gdańsku reprezentowali Marcin Węgliński i Krzysztof Filip. Chwila zadumy w oczekiwaniu na klienta
  • Ceremonia otwarcia targów. Przemawia Burmistrz Kościerzyny Michał Majewski
  • 11 lipca br. odbyły się XVI Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina 2015”
  • Wręczone zostały nagrody w Konkursie Literatury Kaszubskiej i Pomorskiej
  • Wśród wydawców był gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej

11 lipca br. odbyły się XVI Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina 2015”. Wydarzenie otworzyła dyrektor Biblioteki w Kościerzynie Gabriela Bielecka-Homel. Obecny był również Burmistrz Miasta Michał Majewski oraz Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

W targach wzięło udział kilkudziesięciu wydawców i wystawców. Każdy z nich miał możliwość przedstawić się oraz zaprezentować ofertę książkową na scenie przygotowanej na kościerskim rynku. Po południu odbyło się wręczenie nagród w Konkursie Literatury Kaszubskiej i Pomorskiej. Komisja konkursowa z przewodniczącym prof. Tadeuszem Linknerem oceniała książki w kilku kategoriach. Odbyły się również spotkania z zaproszonymi gośćmi: Wiolettą Piasecką i podróżnikiem Witoldem Koperskim.

Wśród sprzedawanych książek dominowały pozycje związane z Pomorzem i Kaszubami. Wiele tytułów wydanych zostało w języku kaszubskim. Na miejscu kupić można było nie tylko książki: dostępne były również stoiska z wyrobami rękodzielniczymi oraz zdrową żywnością. Targi odbyły się w klimacie słonecznej aczkolwiek wietrznej pogody. Dopisała frekwencja zarówno wśród mieszkańców jak i odwiedzających miasto turystów.

Pomysłodawcą targów był prof. Tadeusz Linkner, historyk literatury, związany z Kaszubami i Kościerzyną. Od 2003 roku pieczę nad organizacją wydarzenia przejęła Biblioteka Miejska im. Konstantego Damrota w Kościerzynie. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku gościł na wydarzeniu po raz drugi.


Na wydarzenie zaprosili: Burmistrz i Rada Miasta Kościerzyna oraz Biblioteka Miejska im. Konstantego Damrota w Kościerzynie.

do góry