Nawigacja

Aktualności

Wykład Leszka Żebrowskiego „Konspiracja komunistyczna PPR i GL-AL 1942–1945. Fakty i mity” – Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście, 24 czerwca 2015

  • Miejsce: nawa boczna Kościoła św. Brygidy w Gdańsku
  • 24 czerwca br. w Kościele św. Brygidy w Gdańsku odbyło się spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście
  • Wystąpił na nim Leszek Żebrowski z wykładem pt. „Konspiracja komunistyczna PPR i GL-AL 1942–1945. Fakty i mity”

24 czerwca br. odbył się wykład Leszka Żebrowskiego pt. „Konspiracja komunistyczna PPR i GL-AL 1942–1945. Fakty i mity”. Wysłuchało go ok. siedemdziesięciu osób. Na miejsce spotkania wybrany został Kościół św. Brygidy w Gdańsku, który był historyczną parafią ks. Henryka Jankowskiego i miejscem spotkań ludzi związanych z „Solidarnością” w okresie stanu wojennego. W jego murach odbyło się wiele wydarzeń o wydźwięku patriotycznym.

Wykład opowiadał o historii komunistycznej partyzantki w okresie okupacji. W PRL władza „ludowa” stworzyła mit partyzantów-komunistów, ofiarnie walczących o wolną i niepodległą Polskę. Komunistyczna propaganda zawyżała liczbę członków Gwardii Ludowej (później przekształconej w Armię Ludową), rozdmuchiwała jej pozorne lub nieznaczące sukcesy bojowe i tworzyła z niej główną siłę walczącą z niemieckim okupantem, przemilczając zarazem prawdziwą genezę PPR i jej bojówek, mocodawców w Moskwie, metody działań oraz udział w mordach. Dopiero badania historyków po 1989 r. wskazały jednoznacznie na udział PPR i GL-AL w budowie nowej okupacji Polski przez Związek Sowiecki i prawdziwy charakter tych organizacji. 

Leszek Żebrowski (ur. 1955) – historyk, publicysta i działacz społeczny. Jako autor licznych zbiorów dokumentów i publicystyki historycznej już w latach 90. przywracał Polakom pamięć o Polskim Państwie Podziemnym, Narodowych Siłach Zbrojnych i Żołnierzach Wyklętych. Opublikował m.in. dwutomowe Narodowe Siły Zbrojne. Dokumenty, struktury, personalia (1994–1996), trzytomowe Tajne oblicze GL-AL i PPR. Dokumenty (1997–1999), a także głośną książkę Paszkwil Wyborczej. Michnik i Cichy o Powstaniu Warszawskim (1995). 


Organizatorem spotkania był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku. Spotkanie odbyło się w ramach działalności Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście.

Na kolejne spotkania zapraszamy we wrześniu po wakacyjnej przerwie.

Pliki do pobrania

do góry