Nawigacja

Aktualności

Gdański Oddział IPN na Bydgoskim Festiwal Nauki – 21-23 maja 2015

  • Tajna drukarnia przy pracy
  • Bydgoski Festiwal Nauki. Stanowisko IPN
  • Gry edukacyjne IPN dla najmłodszych
  • Gry edukacyjne IPN dla najmłodszych
  • W dniach 21-23 maja odbywał się Bydgoski Festiwal Nauki
  • Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy był partnerem wydarzenia
  • Zaprezentowaliśmy cykl wykładów, gry edukacyjne dla najmłodszych, pokaz działania podziemnej drukarni z lat osiemdziesiątych

W dniach 21–23 maja odbywał się Bydgoski Festiwal Nauki. Uczestniczyły w nim połączone siły pracowników gdańskiego Oddziału IPN oraz Delegatury IPN w Bydgoszczy. Spotkania z uczestnikami zostały przygotowane w Uniwersytecie Jana Kazimierza, siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej oraz na Starym Rynku.

Pierwszego dnia pracownicy IPN przeprowadzili zajęcia dla najmłodszych z wykorzystaniem gier edukacyjnych i puzzli, takich jak „Bydgoskie ścieżki pamięci. Wiek XX” i „303” (z bitwą lotniczą o Londyn w tle). Na naszym stoisku można się było zapoznać z podziemną drukarnią z lat osiemdziesiątych i techniką drukarską stosowaną przez opozycję demokratyczną w latach 80. XX wieku. Chętni mogli samodzielnie wykonać pamiątkowy druk.

Drugiego dnia do pracy ruszyli nasi naukowcy: dr Przemysław Wójtowicz przestawił wykład na temat ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego, a dr Krzysztof Osiński przybliżył sylwetkę Mariana Rejewskiego (kryptologa, który złamał szyfr Enigmy). Dla chętny otworzyliśmy Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, w którym można się było zapoznać się z tajnikami pracy archiwistów oraz obejrzeć wystawę przygotowaną specjalnie na tę okazję.

Trzeciego dnia (w czasie Pikniku Naukowo-Rodzinnego), najmłodsi mogli zagrać w gry edukacyjne wydane przez IPN.


Informacje o poszczególnych organizatorach w załączonej ulotce oraz na stronie internetowej Bydgoskiego Festiwalu Nauki.

Fotorelację z wydarzenia można obejrzeć na stronie Facebook IPN w Bydgoszczy.

do góry