Nawigacja

Aktualności

IX Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa IPN – Gniewino, 25-27 maja 2015

  • Drużyna z Gdańska w komplecie. W pomarańczowej koszulce dr Paweł Ukielski, wiceprezes IPN
  • Pamiątkowe zdjęcie uczestników turnieju
  • Zawodnicy i uczestnicy konferencji naukowej
  • W dniach 25–27 maja br. w Gniewinie odbywał się IX Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa IPN
  • Odbyła się również konferencja naukowa pt. „Piłka nożna i kibice w PRL-u na przełomie lat 80–90”
  • Gdańszczanie obronili tytuł Mistrza

W dniach od 25 do 27 maja br. odbył się IX Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa IPN. Gospodarzem tegorocznego turnieju był Oddział IPN w Gdańsku, który w ubiegłym roku zwycięsko wyszedł ze zmagań w Poznaniu pokonując po zaciętych zmaganiach w finale drużynę BEP Warszawa.

Na miejsce zmagań wybrany został Hotel Mistral Sport w Gniewinie, położony wśród kaszubskich gór i lasów, w niewielkiej odległości od morza. Piękne otoczenie i znakomite warunki do uprawiania sportu docenione zostały przez Mistrzów Świata i Europy w Piłce Nożnej – reprezentację Hiszpanii. Turniejowi towarzyszyła słoneczna, aczkolwiek chłodna pogoda. Nie przeszkadzało to jedna graczom w codziennych treningach.

W IX edycji Turnieju o Puchar Prezesa IPN wzięła udział rekordowa liczba piętnastu drużyn liczących po dziesięciu zawodników. Do Gniewina przyjechali przedstawiciele Oddziałów IPN z Białegostoku, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina i Wrocławia. Warszawę reprezentowały cztery drużyny: Biuro Prezesa IPN, Biuro Dyrektora Generalnego, Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów, Biuro Edukacji Publicznej. Obecni byli również przedstawiciele Delegatury IPN w Bydgoszczy.

Pierwszy dzień zmagań rozpoczął się ucztą dla ducha: w sali konferencyjnej Hotelu Mistral odbyła się konferencja popularnonaukowa pt. „Piłka nożna i kibice w PRL-u na przełomie lat 80–90”. Wzięli w niej udział: ks. dr. Jarosław Wąsowicza SDB (historyk, salezjanin, autor wielu książek z zakresu historii najnowszej, duszpasterz kibiców), dr Radosław Kossakowski (socjolog, specjalista od zagadnienia kibiców piłkarskich w Polsce i na świecie, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego) oraz Radosław Michalski (wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej, uczestnik Ligi Mistrzów z Legią Warszawa oraz Widzewem Łódź, obecnie Prezes OZPN Gdańsk). Tematami ich wystąpień były kolejno: Początki ruchu kibicowskiego w PRLSpołeczny świat kibiców. Refleksje socjologiczno-historycznePiłka nożna, kibice i działacze w PRL i III RP. Refleksje piłkarza. Szczególne zainteresowanie słuchaczy wzbudziło wystąpienie Radosława Michalskiego zawierające wiele wziętych z życia piłkarza anegdot. Spotkanie poprowadził dr Karol Nawrocki, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku.

Ze względu na liczbę spotkań (bo aż 49) rozgrywki podzielone zostały na cztery sesje. W losowaniu drużyn wzięli udział wspomniani prelegenci oraz Marzena Kruk, naczelnik Oddziałowego Biura Archiwizacji i Udostępniania Dokumentów IPN w Gdańsku.

Mecze grupowe rozgrywane w systemie „każdy z każdym” w ramach poszczególnych grup odbywały się przez dwa pierwsze dni turnieju. Drużyna z Gdańska pewnie pokonała w swojej grupie przeciwników. Następnie wyłonieni zostali ćwierćfinaliści, półfinaliści oraz drużyny walczące o miejsca 9-12.

W pierwszym półfinale Gdańsk grał ze Szczecinem. Był to najtrudniejszy mecz dla gospodarzy, zakończony ostatecznie remisem 3:3. Zwycięzcę wyłoniły rzuty karne. W drugim półfinale Lublin pokonał Łódź 2:0. W meczu o trzecie miejsce drużyna ze Szczecina nie dała szans zawodnikom z Łodzi pokonując ich przewagą 4:0. W meczu finałowym Gdańsk pewnie pokonał Lublin wynikiem 3:1. Przeciwnicy zaprezentowali wysoki poziom gry, w wielu momentach spychając gospodarzy na ich własne pole karne.

Drużyna gospodarzy wystąpiła w składzie: Arkadiusz Kazański (kapitan), Artur Chomicz, Karol Lisiecki, Karol Nawrocki, Stanisław Gomoliszek, Piotr Kowalski, Michał Przysiecki, Mirosław Roda, Dariusz Sołoduch, Mateusz Dąbrowski.

Wszystkie drużyny biorące udział w turnieju zostały uhonorowane przez Prezesa IPN (którego reprezentował wiceprezes, dr Paweł Ukielski, również uczestniczący w zmaganiach) pucharami, a zawodnicy otrzymali medale i pamiątkowe dyplomy.

Najlepszym strzelcem turnieju okazał się Karol Nawrocki z Gdańska, najbardziej wartościowym zawodnikiem turnieju został Marcin Okunek, a najlepszym bramkarzem wybrano Marcina Krzysztofika z Lublina.

Uczestnicy zjazdu w Gniewinie mogli również obejrzeć położony nieopodal jeden z największych ośrodków internowania działaczy opozycji demokratycznej w stanie wojennym w Strzebielinku, a także miejsce zbrodni w lasach piaśnickich.


Organizatorem wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku. Kolejne spotkanie odbędzie się za rok również w Gdańsku.

Klasyfikacja końcowa

DrużynaMiejsce
GdańskI
LublinII
SzczecinIII
ŁódźIV
KatowiceV
BiałystokVI
BUiAD WarszawaVII
KrakówVIII
WrocławIX
PoznańX
BP WarszawaXI
BydgoszczXII
BDG WarszawaXIII
BEP WarszawaXIV
RzeszówXV
do góry